Krátce o autorovi Petr Gola

Petr Gola Petr Gola píše pro Finance.cz články srovnávající daňové, sociální i obecně vzato ekonomické podmínky ve státech OECD a EU. Působil jako účetní-ekonom a finanční controler, v současnosti se věnuje publikační činnosti. Vydal mimo jiné matematickou knihu "Cvičíme s matikou".

Články uživatele Petr Gola

Zdravotní pojištění je v podstatě rovná daň pro všechny. Máte ho správně vyřešené?

20. 1. 2025

Zdravotní pojištění je specifickou přímou daní. Oproti dani z příjmů a sociálnímu pojištění se v mnoha ohledech výrazně liší. Podívejme se na vybraných devět odlišností.

Každý sedmý důchodce v zemích OECD žije v chudobě, čeští jsou na tom lépe

17. 1. 2025

V členských zemích OECD žije v průměru 14,2 % občanů starších 65 let v příjmové chudobě, když jejich příjem nedosahuje ani poloviny mediánu mzdy. Míra chudoby u lidí v důchodovém věku je obecně v zemích OECD vyšší než u celkové populace. Počet penzistů žijících v chudobě v Česku je přitom jeden z nejnižších z vyspělých zemí světa.

Rozdíl ve zdanění nízké a vysoké mzdy v ČR zůstává malý, zvětší ho jen slevy na děti

16. 1. 2025

Osmdesát procent zaměstnanců pobírá v Česku mzdu v rozmezí 21 tisíc až 76 tisíc korun. Rozdíl v celkové míře zdanění u těchto mezd je přitom velmi nízký, jak si vypočítáme a vysvětlíme důvody na praktických příkladech. Hlavním důvodem pro rozdílné zdanění je tak hlavně uplatňování daňového zvýhodnění na děti.

Získaná doba pojištění na důchod se stává důležitější než v minulosti

15. 1. 2025

Měsíční částka starobního důchodu závisí nejenom na výši dosahovaných příjmů, ale i na získané době pojištění, přičemž během let každý získaný rok pojištění zvyšuje důchod více než v minulosti. Proč tomu tak je? Podívejme se na praktické příklady.

V důchodu pracuje 13 % Němců, chystáte se také? Možnosti jsou

14. 1. 2025

Zaměstnání v důchodovém věku je pro některé Němce nutností, pro jiné radostí. V roce 2023 pracovalo v důchodovém věku celkem 16 % mužů a 10 % žen. Více přitom v důchodu pracují občané s vyšším vzděláním.

Příjmy z nájmu jsou k důchodu výhodné, penzisté často ani nemusejí platit daň

10. 1. 2025

Daňové povinnosti starobních důchodců pro příjmy z nájmu se liší. Kdy nevzniká povinnost podávat daňové přiznání? Ve kterých případech se daňové přiznání vyplňuje, ale vypočtená daň z příjmů je nulová? A jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění?

Zdanění milionové mzdy v ČR se během let stále snižuje

9. 1. 2025

Zaměstnanci s vysokou roční hrubou mzdou platí v posledních dvou dekádách v Česku stále méně peněz na dani z příjmů fyzických osob. Důvody jsou zejména dva: zrušení progresivního zdanění a zrušení superhrubé mzdy. Daň z příjmů při milionové roční mzdě během let poklesla o téměř 110 tisíc korun. Podívejme se na praktické výpočty.

Důchod v 67 letech není nejhorší, Dánové ho dostanou ještě později

8. 1. 2025

Řádný důchodový věk se postupně prodlužuje ve většině členských zemích Evropské unie. V současné době se nejvíce prodlužuje řádný důchodový věk v Dánsku, lidé narození po roce 1967 by měli odcházet do řádného důchodu až v 69 letech.

Minimální mzda už zase roste rychleji než průměrný důchod

7. 1. 2025

Pro rok 2025 se zvyšuje minimální mzda z 18 900 Kč na 20 800 Kč, a stoupne tedy výrazněji než průměrný starobní důchod. Rozdíl mezi průměrným důchodem a minimální mzdou se tak opětovně sníží. Porovnejme si průměrnou mzdu a minimální mzdu v posledních letech.

Kdo si v roce 2025 finančně polepší odchodem do starobního důchodu

6. 1. 2025

Pro některé občany znamená odchod do starobního důchodu zvýšení životní úrovně, neboť měsíční částka důchodu je vyšší než dosahovaná čistá mzda před odchodem do důchodu. Při zohlednění výchovného na děti dokonce i u mezd významně nad minimální mzdou. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2025.

Dlouhodobé placení paušální daně přinese podprůměrný důchod, OSVČ by si měly spořit

3. 1. 2025

S ohledem na výpočet starobního důchodu je výhodnější účast v dobrovolném měsíčním paušálním režimu než platba minimální měsíční zálohy na sociálním pojištění. Jak vysoký důchod lze očekávat při účasti v dobrovolném paušálním daňovém režimu?

Změnami v daních za poslední roky nejvíc ušetřili lidé s vyššími příjmy

2. 1. 2025

Daňová legislativa se během let vyvíjí, přičemž některé změny jsou pro daňové poplatníky příznivé a jiné nikoliv. Podívejme se na sedm vybraných daňových změn v čase, které snížily poplatníkům daňovou povinnost. Nejvíce na daních ušetřili občané s vysokými příjmy.

Česko patří mezi země EU s nejnižšími příjmovými rozdíly, ještě nižší jsou na Slovensku

31. 12. 2024

Přestože se i v Česku neustále rozevírají příjmové nůžky, při mezinárodním srovnání jsou příjmové rozdíly v Česku jedny z nejnižších z členských zemí Evropské unie. Ještě výraznější příjmové rozdíly jsou potom ve vyspělých mimoevropských zemích OECD.

Jakou dobu pojištění musíte získat, abyste měli šanci na invalidní důchod

30. 12. 2024

Bez získání minimální doby pojištění nemůže být invalidní důchod vůbec přiznán a samotnou částku invalidního důchodu rovněž ovlivňuje získaná doba pojištění. Jaká pravidla pro dobu pojištění platí u invalidních důchodů?

Předčasný důchod sníží i penzi pro vdovu či vdovce, zejména když ještě nemají vlastní

28. 12. 2024

Z důvodu odchodu do předčasného důchodu je případný vdovský důchod nižší, než kdyby se počítal z řádného starobního důchodu. Finanční rozdíl následně závisí na tom, zda vdova již pobírá vlastní starobní důchod, či nikoliv. Porovnejme si jednotlivé varianty v praktických příkladech.

Daňové povinnosti OBZP se liší podle situace, zdravotní pojištění ale musejí platit všichni

27. 12. 2024

Osobou bez zdanitelných příjmů může být člověk s velmi vysokými pasivními příjmy i občan bez příjmů neevidovaný na Úřadu práce. Jaké daňové povinnosti mohou v praxi mít OBZP? Kterou přímou daň musí OBZP platit vždy a jak se pro rok 2025 zvyšuje? Podívejme se na praktické příklady.

Příklady daňových odpočtů z finančních produktů na stáří za rok 2024

23. 12. 2024

Spoření na penzi ve vybraných finančních produktech je státem podporováno mimo jiné i daňovým odpočtem. V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání za rok 2024 je možné si snížit roční daňový základ. Jaká pravidla platí pro daňové odpočty u finančních produktů? Podívejme se na praktické příklady.

Věk zemřelého ani příjem vdovy nerozhodují. Pravidla pro výpočet vdovského důchodu

20. 12. 2024

Nárok na vdovský důchod vzniká pouze po zemřelém manželovi, přitom není směrodatné, jak dlouho manželství trvalo. Podívejme se na vybrané ukazatele, které ovlivňují, či naopak neovlivňují měsíční částku vdovského důchodu.

Předčasný důchod ubere z penze čtyři, ale i čtrnáct tisíc korun

19. 12. 2024

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením důchodu, které se při využití nejdřívějšího termínu pohybuje od zhruba 4 tisíc do 14 tisíc korun. Podívejme se na praktické výpočty.

Kdo má starobní důchod v roce 2024 nižší než 15 tisíc korun?

19. 12. 2024

V lednu 2025 přesáhne průměrný starobní důchod hranici 21 tisíc Kč. Přesto v roce 2024 měli někteří žadatelé o starobní důchod přiznanou penzi nedosahující ani 15 tisíc korun. Podívejme na hlavní důvody a praktické výpočty.

Zdravotní pojištění může být po OSVČ nejvyšší povinnou daní. V čem se chybuje?

18. 12. 2024

Některé OSVČ platí více na zdravotním pojištění než na dani z příjmů, přesto je zdravotní pojištění trochu opomíjenou „povinnou daní“. Podívejme se na vybrané problémy spojené s platbou zdravotního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti.

Nejnižší důchod má zaměstnanec s minimální mzdou? Kdepak, můžete dopadnout hůř

17. 12. 2024

Průměrná mzda za odpracované roky při výpočtu starobního důchodu může být výrazně nižší než aktuálně platná minimální mzda. V roce 2025 bude minimální mzda činit 20 800 Kč, přičemž někteří žadatelé o starobní důchod budou mít důchodovou mzdu výrazně nižší. Jak je to možné? Ve kterých případech je nutné počítat s velmi nízkým důchodem? Podívejme se na praktické příklady.

Invalidní důchody prvního stupně se na rozdíl od starobních příliš neliší. Proč to tak je?

16. 12. 2024

Výpočet invalidního důchodu prvního stupně je poměrně rovnostářský. Důvodem je skutečnost, že právě u invalidního důchodu prvního stupně tvoří základní výměra důchodu v procentech vyšší podíl než u starobního důchodu. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2025. Porovnejme si náhradový poměr invalidního důchodu prvního stupně se starobním důchodem.

V Česku je chudobou ohroženo nejméně lidí z členských zemí Evropské unie

13. 12. 2024

Téměř 95 milionů obyvatel členských zemí Evropské unie bylo v roce 2023 ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením, což je více než 21 %. Situace v Česku je v rámci zemí EU nejlepší. Kdo se v zemích EU považuje za chudého?

Jak se zvyšuje důchodový věk v Německu? Mladší ročníky také čeká hranice 67 let

12. 12. 2024

V souvislosti se schvalováním důchodové reformy se v ČR velmi diskutuje o postupném zvýšení důchodového věku až na 67 let. K podobným úpravám ovšem dochází ve většině vyspělých zemí světa. Například v sousedním Německu se zvyšuje řádný důchodový věk také na 67 let. Jaký důchodový věk tam platí pro jednotlivé ročníky narození? Kdy mohou Němci odejít do důchodu dříve bez krácení? Jaká pravidla platí pro předčasné důchody?

V nejvyspělejších zemích je minimální mzda vyšší než česká průměrná

11. 12. 2024

Za první pololetí roku 2024 činila v Česku průměrná mzda 44 943 Kč a meziročně se zvýšila o necelé tři tisíce korun. Přestože průměrná mzda v Česku v posledních letech nominálně poměrně výrazně stoupá, hned v osmi členských zemích EU nebo OECD je minimální mzda vyšší než průměrná mzda v Česku. Ve kterých zemích je minimální mzda vyšší než 50 000 Kč?

Co byste měli vědět o vdovském důchodu v roce 2025?

11. 12. 2024

Nárok na vdovský důchod není automatický, je nutné splnit zákonné podmínky. Jak se vdovský důchod počítá? Jak se vdovské důchody od ledna zvyšují?

Zdravotní pojištění za státní pojištěnce každý rok roste. Pro koho je výhodné?

10. 12. 2024

Pouze státní pojištěnci nemají žádné starosti s placením zdravotním pojištění, neboť je za ně platí stát. Za období evidence v registru pojištěnců příslušné zdravotní pojišťovny jako státní pojištěnec nemůže vzniknout dluh pojistném. Kdo se považuje pro účely placení zdravotního pojištění za státního pojištěnce? Jak se zvyšuje státní platba pro rok 2025?

Limity pro pojistné z pracovních dohod se mění. Kolik zaplatíte od roku 2025?

9. 12. 2024

Pravidla pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění se pro rok 2025 u pracovních dohod mění. V praxi jsou dohody oblíbené zejména z důvodu neplacení sociálního a zdravotního pojištění, když je hrubá odměna do limitu. Podívejme se na praktické příklady.

Kdy vám bude přiznán důchod ve výši 25 000 Kč?

9. 12. 2024

Vyšší důchod než 25 tisíc korun pobíralo ke konci loňského roku 12,6 % starobních důchodců. Za jakých podmínek je v letošním roce přiznán měsíční starobní důchod ve výši 25 000 Kč? Kdy může být takto vysoký i předčasný důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

Z průměrné mzdy se ročně odvede na pojistném 250 tisíc. Jak jsou na tom jinde v EU?

6. 12. 2024

V Česku je povinné sociální a zdravotní pojištění sraženo zaměstnanci z jeho hrubé mzdy, a navíc povinné pojistné odvádí za zaměstnance i zaměstnavatel. Jak vysoká je částka souhrnného ročního povinného pojistného v porovnání s ostatními zeměmi EU?

Sociální pojištění může pro někoho být nejvyšší daní. Deset čísel pro rok 2025

5. 12. 2024

Platbě sociálního pojištění se nevyhnou zaměstnanci s pracovní smlouvou ani živnostníci a podnikatelé vykonávající hlavní činnost. Jak vysoké jsou sazby sociálního pojištění a minimální odvody v roce 2025? Podívejme se na povinnosti ohledně sociálního pojištění optikou deseti nejdůležitějších čísel.

Špatné načasování předčasného důchodu se ještě více „prodražilo“

5. 12. 2024

Každý den může hrát při výpočtu předčasného důchodu roli. A z důvodu zvýšení krácení za předčasnost od října 2023 je správný výběr termínu odchodu do důchodu ještě důležitější. O kolik se může prodražit dřívější odchod do důchodu o jeden den? Podívejme se na praktické příklady.

Povolené přivýdělky předčasných důchodců se v roce 2025 mírně zvyšují

4. 12. 2024

Zatímco řádní starobní důchodci mohou mít libovolné příjmy, předčasní důchodci jsou ve výdělečné činnosti značně omezeni. Jaké příjmy lze mít v předčasném důchodu v roce 2025? Podívejme se na praktické příklady.

Invalidní důchodci mají nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale žádné zvýhodnění

3. 12. 2024

Zejména příjemci invalidního důchodu prvního a druhého stupně si často přivydělávají, neboť finančně vyjít pouze s částečným invalidním důchodem je těžké. Jaký příjem invalidního důchodce zakládá nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jak se hodnotí evidence na Úřadu práce pro budoucí výpočet starobního důchodu?

Zdaněná průměrná mzda stoupla víc než průměrný důchod, už ale bylo i hůř

2. 12. 2024

Za první pololetí roku 2024 činila průměrná hrubá mzda 44 943 Kč, průměrný starobní důchod v červnu byl 20 653 Kč. Z hrubé mzdy se však platí daně, zatímco z průměrného starobního důchodu nikoli. Porovnejme si tedy průměrnou čistou mzdu a průměrný důchod v posledních letech.

Devět důvodů nečekaně nízkého starobního důchodu

29. 11. 2024

Výpočet starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto mají někteří žadatelé o starobní důchod měsíční částku důchodu nižší, než by očekávali. Odhadovat důchod pouze podle několika předdůchodových let může být značně nepřesné. Podívejme se na praktické příklady.

Minimální hodinová mzda v Německu se v roce 2025 zvyšuje o 3,3 %, česká o 10,6 %

29. 11. 2024

Zatímco v roce 2024 činí hodinová minimální mzda v Německu 12,41 eura, v příštím roce to bude již 12,82 eura. V posledních letech došlo ke značnému zvýšení minimální mzdy, neboť ještě začátkem roku 2020 činila minimální hodinová mzda u našich západních sousedů 9,35 eura.

Všechno, co potřebujete vědět o zdravotním pojištění 2025, v deseti číslech

28. 11. 2024

Zatímco daň z příjmů a sociální pojištění někteří občané vůbec neplatí, zdravotní pojištění se musí platit vždy, pouze za státní pojištěnce ho platí stát. Podívejme se, co je dobré vědět o zdravotním pojištění v roce 2025 optikou deseti důležitých čísel.

Chudobou jsou v EU ohroženy zejména děti rodičů bez vzdělání, ČR je mezi premianty

27. 11. 2024

Česko patří spolu se Slovinskem, Finskem a Nizozemím mezi členské země EU, kde je nejméně dětí ohroženo chudobu nebo sociálním vyloučením. Hlavním důvodem je dlouhodobě nízká nezaměstnanost v Česku, relativně nízké mzdové rozdíly v národním hospodářství, přístup občanů k práci a ke vzdělání a fungující sociální systém. 

Máte roky stejnou výplatu? Koeficienty pro výpočet důchodu s ní udělají divy

26. 11. 2024

Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, zjednodušeně řečeno na celém průběhu pracovního života. Dnešní žadatelé o důchod měli na začátku kariéry průměrnou výplatu v jednotkách tisícikorun, teď atakuje 46 tisíc. Jak se jednotlivé roční příjmy přepočítávají? Jak se počítá doba pojištění?

Porovnání výše důchodu při čerpání předčasné penze a využití předdůchodu

26. 11. 2024

Z důvodu zpřísnění podmínek pro výpočet předčasného důchodu je využití předdůchodu finančně výhodnější než před účinností legislativních změn. Podívejme se na praktické příklady a výpočty v roce 2024.

Chyby ve zdravotním pojištění dělají i zaměstnanci, hlavně při změnách

25. 11. 2024

Přestože za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění na účet příslušné zdravotní pojišťovny zaměstnavatel, mohou v praxi zaměstnancům nastat problémy s placením zdravotního pojištění. Kdy? Podívejme se na praktické příklady.

Dostane mateřskou každá matka? Omyl, opačných příkladů je víc než dost

22. 11. 2024

Pro přiznání mateřské (oficiálně peněžité pomoci v mateřství) musí být splněny zákonné podmínky. V praxi tak některé maminky mateřskou nepobírají a ihned od narození dítěte čerpají rodičovský příspěvek. Kdy nelze mateřskou dostávat na účet?

Deset nepravd o předdůchodu

22. 11. 2024

Vlivem postupně se prodlužujícího řádného důchodového věku stoupá obliba předdůchodu, díky kterému lze přestat dříve pracovat, a přitom se vyhnout trvale krácenému předčasnému důchodu. Co je dobré o předdůchodu vědět?

Záleží na příjmu pozůstalé a další mýty o vdovském důchodu

21. 11. 2024

Přiznání vdovského důchodu není automatické. Bez splnění zákonných podmínek nemůže být vdovský důchod pobírán. Co ovlivňuje samotný výpočet vdovského důchodu? Podívejme se na vybraných deset omylů ohledně výpočtu vdovského důchodu.

Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění

20. 11. 2024

Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun. Pojištění tedy odvedou v nižší částce než např. zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.

Špatně vybraný termín odchodu do penze může snížit váš důchod o stovky korun

19. 11. 2024

Správné načasování odchodu do starobního důchodu je velmi důležité. Vždyť kvůli několika dnům mohou mít lidé s vyššími příjmy důchod zbytečně nižší i o 1000 Kč. Podívejme se na praktické výpočty.

Jak budou OSVČ platit zálohy na zdravotní pojištění v roce 2025

19. 11. 2024

Zdravotní pojištění je pro OSVČ povinnou daní a při výkonu hlavní činnosti musí být placeny měsíční zálohy. Jaké budou OSVČ platit zálohy v příštím roce? Jaký vliv má výkon hlavní samostatné výdělečné činnosti?

Uspěchaný prodej nemovitosti vás může přijít draho kvůli dani z příjmu

18. 11. 2024

Při splnění zákonných podmínek se z prodeje nemovitosti neplatí daň z příjmu. Situace se liší v závislosti na tom, kdy byla nemovitost pořízena, zda v ní měl prodávající bydliště nebo si koupil novou nemovitost určenou k vlastnímu bydlení. Podívejme se na praktické příklady.