Krátce o autorovi Veronika Doskočilová

Veronika Doskočilová píše pro Finance.cz od roku 2022. Mezi její témata patří finance, témata z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví, spotřebitelské otázky, cestování, bydlení, ale i třeba biometrika a fotovoltaika.

Články uživatele Veronika Doskočilová

Nevyzvedli jste si objednané zboží? Vrácení ve 14denní lhůtě není totéž

10. 12. 2024

Nevyzvedli jste si objednané zboží z e-shopu? Není to totéž, jako kdybyste ho vrátili v zákonné lhůtě. Za tento krok po vás obchodník může chtít uhradit náklady, které mu vznikly. Pokud se tomu chcete vyhnout, s prodejcem komunikujte. Nebo si nechtěné zboží vyzvedněte a pošlete ho v zákonné lhůtě zpět.

Jste v pracovní neschopnosti? Kontrola může přijít i v jednu ráno

1. 10. 2024

Pracovní neschopnost umožňuje mimo jiné i ČSSZ a vašemu zaměstnavateli, aby vás zkontrolovali na uvedené adrese. Časové omezení, kdy mohou přijít, ale není.

Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit, ale musí ji také odměnit

21. 8. 2024

Nařizuje vám zaměstnavatel práci přesčas? Má na to právo. Odmítnout můžete až nad určitý limit hodin. Na druhou stranu ale zaměstnavatel nemůže svévolně určovat, co je a není přesčas. To určuje zákon poměrně jednoznačně.

Spadá do společného jmění manželů i dědictví? A co když ho prodáte a utržíte peníze?

6. 8. 2024

Majetek, který získáte před vstupem do manželství, je čistě váš. Co ale například dědictví, které vám připadne až za trvání manželství? A co když zděděnou nemovitost prodáte a peníze investujete do akcií? Nebo když ji pronajímáte? Co je jen vaše a co je společné?

Co dělat, když se sourozencem zdědíte byt a nechcete ho vlastnit společně?

3. 7. 2024

Získali jste nějaké dědictví, ale není jen vaše? Vlastníte například se sourozencem dohromady byt či dům po rodičích? Ke spoluvlastnictví vás nikdo nutit nemůže. Pokud se nedohodnete nebo nemáte dobré vztahy, můžete požádat soud, aby spoluvlastnictví vypořádal. To lze několika způsoby.

Chce vás zaměstnavatel odvolat z dovolené? Můžete nereagovat

25. 6. 2024

Snaží se vás zaměstnavatel odvolat z dovolené? Můžete jeho telefony nezvedat. Nemáte povinnost být na dovolené k dispozici. Pokud už vás odvolal, musí vám proplatit náklady. Pokud cestujete s rodinou, je sporné, za koho všeho zaplatí.

Na zásobu léků myslete před dovolenými, zastupující lékař vám je napsat nemusí

14. 6. 2024

V letních měsících je běžné, že při návštěvě svého praktického lékaře zjistíte, že má zrovna dovolenou. S žádostí například o předepsání léků se můžete obrátit na zastupujícího lékaře, ale vyhovět vám nemusí. Nelze mu totiž nic přikazovat, a pokud se rozhodne lék nepředepsat, nedá se nic dělat. Můžete pouze myslet dopředu a situaci předejít.

Jak vám služba DCC může prodražit dovolenou a jak platit kartou v místní měně

31. 5. 2024

Chystáte se na dovolenou do zahraničí a přemýšlíte, jestli na místě platit kartou, nebo hotovostí? Karta je leckdy pohodlnější, ale pozor na tzv. DCC, může vám dovolenou zbytečně prodražit.

Pět věcí, které je třeba si prověřit při nákupu ojetiny

29. 4. 2024

Kupujete auto od manželů? Vyžádejte si souhlas obou. Nevisí na autě dluh? Není vůz součástí exekuce? A co dovoz ze zahraničí? Při nákupu ojetiny je potřeba sledovat víc než jen stav vozu.

Jak se zbavit neodbytného nájemníka, který se odmítá vystěhovat?

25. 4. 2024

Pronajímáte byt, nájemní smlouva vypršela a nájemník se nechce vystěhovat? V právu jste vy, ale domoci se ho může trvat i několik let. A navíc za vaše peníze.

Pět průšvihů s autem, ze kterých vám povinné ručení nepomůže

12. 4. 2024

Sepsali jste záznam o nehodě? Ťukli jste omylem auto svého partnera? Nebo jste zapomněli zajet včas na STK? V řadě situací vám povinné ručení nepomůže.

Jak zajistit, že se rodina dostane k vašim penězům i po vaší smrti?

1. 3. 2024

Chcete, aby se rodina dostala k vašim penězům i po vaší smrti? Pak musíte někomu udělit speciální disponentské oprávnění. A pokud si to nepohlídáte, může mít vaše nejbližší rodina po vaší smrti problém se k penězům dostat.

Našli jste peníze v bankomatu? Přečtěte si, co hlavně nedělat

26. 2. 2024

Jdete si vybrat peníze, ale ten, kdo vybíral před vámi, svoje bankovky v automatu zapomněl. Co (ne)dělat s takovým nálezem? Peníze nevybírejte a nejdřív chvilku počkejte.

Kdo dostane vdovský či vdovecký důchod? Záleží, jak a kdy manžel/ka zemřel/a

15. 2. 2024

Pozůstalostní důchody se standardně vyplácejí jen rok. Pro delší výplatu už musíte splnit některou z podmínek. A některé podmínky musel splnit i zemřelý, abyste na pozůstalostní důchod měli nárok.

Měníte občanku? Tyto banky vyřídí všechno za vás a na pobočku ani nemusíte

26. 1. 2024

Nový občanský průkaz s sebou nese povinnost nahlásit změnu mimo jiné i bance. Některé banky či záložny vyžadují vaši osobní návštěvu, jinde nevyžadují ani vaši aktivitu a vše si zjistí samy.

Jen mi potvrzujte SMS a jděte vařit? Kybernetickou negramotností přicházíme o miliony

18. 8. 2023

Triky podvodníků neznají mezí. A nízká finanční gramotnost řady lidí tomu nahrává. V některých případech můžete využít pojištění kybernetických rizik. Vždy je ale důležité se i vzdělávat.

Virtuální asistenti mají odbourat frustraci z čekání na lince a hledání čísla objednávky

17. 8. 2023

Zavoláte do firmy a místo s živou osobou hovoříte s ChatGPT virtuálním asistentem? Zejména mladá generace to i kvůli ostychu a strachu ze ztrapnění někdy i preferuje. Jak by to vypadalo v praxi?

Máte náklady s výkonem práce? Můžete je po zaměstnavateli chtít dopředu

10. 8. 2023

Máte s výkonem práce spojené i finanční náklady? Ačkoli je běžnou praxí, že je zaměstnavateli nejdříve vyúčtujete a až pak vám je proplatí, nemusí to nutně být jen takto. Máte právo po něm chtít peníze dopředu. 

Chcete se s dětmi odstěhovat do zahraničí? Jen se souhlasem druhého z rodičů

8. 8. 2023

Stěhovat se s dětmi bez souhlasu druhého z rodičů nemůžete ani v rámci České republiky, natož do zahraničí. Někdy může být dokonce problém i vaše vlastní stěhování, pokud máte děti ve střídavé péči. V extrémním případě musí rozhodnout soud.

Můžete ve 14denní lhůtě vrátit i zboží označené jako „zánovní“ či „bazarové“?

7. 8. 2023

Nakupujete přes internet? Ať už jde o nové zboží, nebo o výrobky označené jako „rozbaleno“, „zánovní“, či dokonce „bazarové“, právo na jejich vrácení do 14 dnů máte stále. Výjimku tvoří specifické druhy zboží a případně výrobky zabalené v hygienickém obalu.

Ozval se vám po brigádě vedoucí, že není spokojený s vaším výkonem? Je to jeho problém

3. 8. 2023

Ozval se vám vedoucí z brigády zpětně, že se mu nelíbí vaše odvedená práce? Pokud už ve firmě nepracujete, je to problém vedoucího, a ne váš. Žádá po vás, abyste práci předělali bez nároku na peníze? Nutit vás nemůže. Záleží na vás, zda souhlasíte.

Co všechno vám zaměstnavatel musí proplatit, když vám zruší zaplacenou dovolenou?

2. 8. 2023

Máte už schválenou a zaplacenou dovolenou, ale zaměstnavatel vám ji zrušil? Musí vám proplatit náklady. Některé zcela jistě, u jiných je to sporné. Co když jedete na expedici a nakoupili jste si za tím účelem speciální vybavení? Nebo jste kvůli tomu podstoupili kurz přežití?

Co dělat, když na dovolené ztratíte platební kartu? Přehled čísel pro blokaci

28. 7. 2023

Ztratili jste platební kartu, nebo vám ji ukradli? Jako první řešte její blokaci. Buď přes internetové bankovnictví, nebo telefonicky. Číslo na banku si do mobilu uložte předem, přinášíme jejich přehled.

Povolil vám soud oddlužení? Ani dary či dědictví byste si neměli nechat

27. 7. 2023

Dary ani dědictví byste si v oddlužení správně nechávat neměli. Vše musíte nahlásit insolvenčnímu správci a ten následně rozhodne o zpeněžení.

Hlásit se do online banky pohodlně a zároveň bezpečně je výzva pro vývojáře

26. 7. 2023

Většina klientů chce s bankou komunikovat hlavně digitálně. Obávají se však, zda je to bezpečné. Jak najít hranici mezi kvalitním zabezpečením a uživatelskou přívětivostí?

Máte nárok na mateřskou, když jste v práci jen pár měsíců nebo pracujete jen brigádně?

13. 7. 2023

O tom, jestli máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rozhoduje délka nemocenského pojištění a to, zda se ho stále účastníte. A nezáleží na tom, zda se podílíte jako zaměstnanec, OSVČ, nebo brigádník.

Nájemník si neodhlásil trvalé bydliště z vašeho bytu. Co teď?

12. 7. 2023

To, že si bývalý nájemník neodhlásí trvalý pobyt z vašeho bytu, pro vás znamená trochu více zařizování navíc. Pokud jej chcete z bytu odhlásit, nepotřebujete k tomu jeho souhlas. Musíte ale úřadu doložit, že už tam opravdu nebydlí.

V ČR otevřela ukrajinská pošta. Posílat přes ni zásilky na Ukrajinu je téměř vždy levnější než Českou poštou

4. 7. 2023

Pokud posíláte na Ukrajinu z ČR jen malé a lehké dopisy, vyplatí se vám využít služeb České pošty. U těžkých a objemných balíků je ale levnější Nova Post.

Kdy studenti nemusejí nic odvádět z peněz za brigádu?

31. 5. 2023

Plánujete letní studentskou brigádu? Vyznejte se ve smlouvách, které vám zaměstnavatel může nabídnout. Sami pak lépe zhodnotíte, která se vám vyplatí více.

Chystáte se na dovolenou jen s příručním zavazadlem? Pozor na rozměry

29. 5. 2023

Rozměry pro kabinová zavazadla se u jednotlivých aerolinek liší, a koupit univerzální příruční zavazadlo tak není možné. Poplatky za překročení limitů ale mohou být vyšší než cena letenky, a tak se vyplatí si vše přepočítat ještě doma.

Kdy vám nebude nic platné pojištění přerušení nastoupené cesty

25. 5. 2023

Musíte přerušit už nastoupenou cestu na zaplacenou dovolenou? Někdy vám propadlé služby kryje pojištění. Nesmíte ale udělat chybu z vaší strany.

Je rozdíl, když jedete na dovolenou od cestovní kanceláře nebo od agentury?

24. 5. 2023

Mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou je velký rozdíl. Při reklamaci nebo při uplatnění nároku za neuskutečněnou dovolenou to může být znát.

Plánujete dovolenou v Evropě se psem? Pohlídejte si pas a očkování

23. 5. 2023

Na dovolenou se psem do zahraničí vyrazit můžete, ale musíte mu zařídit mezinárodní průkaz. Kromě toho musí mít i čip a všechna očkování, která daná země vyžaduje.

Čtyři situace, ve kterých vám pojištění storna dovolené nepomůže

22. 5. 2023

Chystáte se na dovolenou a zvažujete pojištění storna cesty? Věnujte pozornost i pojistným podmínkám. Pokud vás nepustí na palubu, protože se opijete nebo nebudete mít platný test, pojišťovna to nekryje.

Zpožděný přílet a nestihnutý navazující let: co dělat a na co máte právo

18. 5. 2023

Vaše letadlo se zpozdilo a na další čekáte na letišti několik hodin? Máte nárok na jídlo, pití a možná i nocleh. Nestihli jste navazující odlet? Možná máte nárok i na zaplacení náhradního letu.

Jak postupovat, když zkrachuje cestovní kancelář s vaším zájezdem

17. 5. 2023

Když cestovní kancelář zkrachuje, máte nárok na vrácení peněz za to, co jste nemohli využít. Výplata ale může trvat.

Pět dobrých rad, než si na dovolené v zahraničí půjčíte auto

16. 5. 2023

Máte kreditní kartu? Počítáte s placením pokut? Co když zapomenete na mezinárodní řidičský průkaz? Na některé věci je při půjčování auta dobré myslet dopředu.

Kdy vám cestovní kancelář (ne)může naúčtovat storno poplatek?

15. 5. 2023

Zaplatili jste si zájezd od cestovní kanceláře, ale nakonec na něj nemůžete nebo nechcete jet. Máte právo od smlouvy odstoupit a požádat o vrácení peněz. Cestovní kancelář má ale zase nárok na storno poplatek. Ne však nepřiměřený a ne vždy.

Co dělat, když vám v zahraničí ukradli doklady a nemůžete domů

5. 5. 2023

Na dovolené vás okradou, přijdete i o cestovní pas. Občanský průkaz u sebe nemáte a rázem nevíte, jak se dostanete zpátky domů. Jaké máte možnosti?

Pět situací, na které nemusí stačit cestovní pojištění k platební kartě

4. 5. 2023

Využíváte cestovní pojištění k platební kartě? Jde o finančně výhodnější variantu, ale nelze na ni spoléhat vždy a všude. Na co si dát pozor, abyste nebyli nemile překvapeni?

Kdy máte nárok na kompenzaci za zrušený let

3. 5. 2023

Naplánovaná a vytoužená dovolená se najednou změní v nepříjemný zážitek. Letecká společnost vám zrušila zaplacený let. Co dělat a na co máte nárok?

Čtyři situace, kdy není dobré se na dovolené spoléhat jen na platební kartu

2. 5. 2023

Často a rádi cestujete? Možná si většinou vystačíte jen s platební kartou. Jsou ale případy, kdy je lepší s sebou mít i hotovost. V závislosti na situaci pak více či méně.

Jak postupovat při řešení dopravní nehody v zahraničí

26. 4. 2023

Stali jste se účastníkem nehody v zahraničí? Někdy stačí vyplnit takzvaný europrotokol, jindy je potřeba volat policii. Co když ale nerozumíte protokolu, který vám dávají k podpisu?

Kdy může cestovní kancelář zdražit už zaplacený zájezd a požadovat doplatek

25. 4. 2023

Zakoupili jste si zájezd u cestovní kanceláře, ale ještě před odjezdem po vás chce doplatit další peníze. Co když se zdražením zájezdu nesouhlasíte?

Kde potřebujete mezinárodní řidičský průkaz?

24. 4. 2023

Chystáte se autem do zahraničí? Ověřte si, jestli nepotřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Jeho vystavení je na počkání, ale musíte zvolit správný typ.

Zničili vám zavazadlo při přepravě? Jak postupovat s nárokem na odškodnění

21. 4. 2023

Na letišti si vyzvedáváte kufr a zjistíte, že je poškozený. Nárok na kompenzaci můžete uplatnit na několika místech.

Cestovní pas pro dítě: jak ho zařídit, od kolika let a kolik stojí?

20. 4. 2023

Chystáte se s dítětem do zahraničí a potřebujete pas? Vyřídit mu ho můžete už od narození, a to za 100 Kč. Stejně jako u dospělých ale můžete za příplatek požádat o pas i ve zkrácené lhůtě.

Pět situací, kdy vám soud nepovolí oddlužení

19. 4. 2023

Zvažujete podání žádosti o oddlužení? V některých situacích ji soud zamítne už jen z formalistických důvodů, jindy může hrát roli i nepoctivý záměr nebo nejasná situace.

Na co si dát pozor, když si zabouchnete dveře a voláte zámečníka?

18. 4. 2023

Zabouchli jste si omylem dveře a potřebujete zavolat zámečníka. Jak poznat, že s vámi řemeslník nezachází férově a zkouší na vás hlavně vydělat?

Jak na reklamaci řezaných květin, pokojovek či osiva?

13. 4. 2023

Reklamovat můžete za určitých okolností i řezané květiny, osivo i pokojové kytky. Na každé ale platí jiné lhůty.