Výpověď stavebního spoření

Po splnění povinné doby pro přidělení státní podpory, můžete v zásadě u stavebního spoření pokračovat třemi způsoby: spoření vypovědětspořit dále a uzavřít smlouvu o úvěru. Poslední možnost je spíše hypotetická protože, kdo chce čerpat úvěr, udělá to obvykle již dříve (nejdříve však uplynutím 24 měsíců, nebo vyplacením zůstatku účtu stavebního spoření). Podívejme se blíže na variantu vypovězení spoření.

Pokud klient hodlá vypovědět smlouvu může naspořené prostředky použít podle svého uvážení - v tomto případě závisí nárok na výplatu státní podpory na délce doby od uzavření smlouvy o stavebním spoření.

Výpověď smlouvy před vázací dobou

Jedná se o výpověď smlouvy před vázací dobou 6 let (smlouvy uzavřené od 1. ledna 2004).

Při výpovědi do šesti let účastník přichází o zálohy státní podpory připsané na účtu stavebního spoření. Spořitelna též může požadovat sankci za předčasné zrušení smlouvy. Výpověď smlouvy do 6 let je vhodné vždy dobře zvážit, neboť není pro účastníka výhodná.

Výpověď smlouvy po vázací době

Jedná se o výpověď smlouvy po 6 letech (smlouvy uzavřené od 1.1.2004).

Při výpovědi smlouvy po 6 letech má klient nárok na výplatu připsaných záloh státní podpory a někdy i na zvýhodnění při nečerpání úvěru (záleží na stavební spořitelně).

Kdy podat výpověď?

Výpověď smlouvy se podává vždy k poslednímu dni v měsíci. Výpovědní lhůta činí 3 měsíce a začíná běžet od 1. dne následujícího  měsíce po doručení výpovědi stavební spořitelně. Smlouva je ukončena k poslednímu dni výpovědní lhůty a po ukončení smlouvy následuje výplata naspořených prostředků (včetně státní podpory při splnění zákonných podmínek) a to nejčastěji formou převodu na bankovní účet klienta. Další variantou může být šeková poukázka.

Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 6 krát


Související články: