(lukas , 19.3.2012 21:20)
dobrý den, co říkáte na možnost investování do zajištěných fondů? Případně, když fondy nesou měnové riziko... Děkuji
(Jaroslav Brychta , 20.3.2012 10:18)
Dobrý den, je to jedna z legitimních variant investování. Zejména pak pro ty, kteří mají vyšší averzi k riziku a nehodlají riskovat výraznější propad hodnoty své investice. Samozřejmě se pak ale musí smířit s nízkým výnosem, díky kterému mohou ZF, obzvláště při odečtení vstupního poplatku, často konkurovat termínovaným vkladům.
(Tomas Novotny , 19.3.2012 17:30)
Dobry den, jaky predpokladate vyvoj kurzu CZK/EUR v prubehu tohoto roku ? Dekuji.
(Jaroslav Brychta , 20.3.2012 10:14)
Dobrý den,koruně se v poslední době docela daří, což je dáno zlepšením situace na finančních trzích, které má z velké části na svědomí Evropská centrální banka a její uvolněná měnová politika. V takovémto prostředí mají investoři tendenci nakupovat rizikovější měny, jakou je právě koruna. Bohužel, jak se v minulosti ukázalo již několikrát, zásahy centrálních bank řeší jen symptomy, nikoli podstatu problémů a je velmi pravděpodobné, že se ještě v tomto roce začne opět projevovat tlak na růst dlouhodobých úrokových sazeb a dluhová krize v eurozóně bude znovu žhavým tématem. V této situaci se koruna může dostat krátkodobě pod tlak, což také v druhé polovině roku očekávám. Výhled pro korunu v delším horizontu je ale docela příznivý, což souvisí s výrazně lepším stavem českého bankovního sektoru, který naštěstí není potřeba zachraňovat znehodnocováním měny, jako je tomu v USA, nebo v eurozóně.
(Marek , 19.3.2012 14:34)
Dobry den Zajima me Co se stane s hodnotou akcie( napr. akcie tezarske firmy tezici drahe kovy) v dobe hyperinflace? Rekneme, ze zminena firma sidly v Usa a akcie jsou v Us dollars. A Us dollar zazil uplny kolaps. A drahe kovy behem teto hyperinflace vystrrlily do "nebes". Jak, nebo v cem se budou ohodnocovat dane akcie, ktere budou mit obrovskou hodnotu, ale Dollar bude "nula"? Dekuji za odpoved a s pozdravem Marek Vaclavik
(Jaroslav Brychta , 19.3.2012 16:55)
Zajímavá otázka. Pokud by tato situace skutečně nastala a dolar ztratil zcela svou hodnotu, peněžní (dolarová) cena by přestala existovat, protože by nikoho nezajímala. Cena akcie by se mohla ale i nadále kotovat v jiných měnách, které si hyperinflací neprošly. A i kdyby si hyperinflací prošly všechny měny a peněžní systém, jak ho známe dnes, zkolaboval, hodnota akcie by byla stále přesně taková, jaká by byla hodnota podílu na firmě, který tato akcie reprezentuje. Pouze by nebyla vyčíslena v dolarech či jiných měnách, ale například ve zlatě, nebo jiném zboží, které by se ujalo jako prostředek směny. Třeba cigarety jako v poválečném Německu :) Je však vysoce pravděpodobné, že by roli peněz zaujalo z části opět zlato. Pokud by to tedy byly akcie firmy, která se zabývá jeho těžbou, zřejmě byste docela zbohatnul.
(krychlic , 19.3.2012 13:14)
dobry den, co si myslite o zadluzovani statu? prece kazdemu musi byt jasne, ze styl jakym staty pristupuji k zadluzovani vede do pekel a k tomu zjisteni ani nepotrebujeme soucasnou krizi, ktera to cele jen potvrzuje. jak podle by vas mely staty hospodarit, aby do nedospelo tam, kde dnes jsme? dekuji
(Jaroslav Brychta , 19.3.2012 16:42)
Dobrý den, jsem toho názoru, že by měl stát veškeré finance, které potřebuje ke svému chodu, vybrat na daních a žádný dluh nevytvářet. Ono je v podstatě jedno jak si prostředky obstará, protože je nakonec stejně vytáhne z kapec občanů. Dluhové financování je preferováno především z toho důvodu, že je pro politiky pohodlné - zvýšení rozpočtového schodku se obhajuje snadněji než zvýšení DPH. Nejedná se ale o nic jiného, než o skryté zdanění, jehož adresáty lze jen velmi obtížně definovat. Dokud bude lidem tato hra na to, že dluhy nikdo neplatí, vyhovovat, nic se bohužel nezmění.
(mike , 19.3.2012 10:58)
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. O víkendu jsem četl článek, že nějaký známý analytik předpovídá, že Portugalsko se do konce letošního roku dostane do stejné dluhové krize jako Řecko. Co si o tom myslíte vy? Je to reálné? A co by se stalo s EU, kdyby ta situace nastala? Díky za odpověď.
(Jaroslav Brychta , 19.3.2012 16:28)
Dobrý den, nepřekvapilo by mě to a myslím, že je to docela pravděpodobné. Portugalsko má k dispozici peníze od EU do roku 2013. Plán je přitom takový, že by se v roce 2013 mělo vrátit na trhy a financovat se z vlastních zdrojů. Problém je ale v tom, že zatímco v dubnu 2010, kdy Portugalsko dostalo půjčku od EU, platilo na desetileté dluhopisy sazbu kolem 5 %, dnes je to více než 13 %. Znamená to tedy, že důvěra v portugalské bondy během této doby prudce poklesla a za této situace není možné, aby se země vrátila na trhy. Je proto dnes již téměř jisté, že Portugalsko, stejně jako Řecko, zažádá o další půjčku. Otázkou je pouze kdy a jak napjatá vyjednávání kolem této situace budou.