2025: Přiznání k dani z příjmů právnických osob s pokyny 2024
Každý poplatník, ať už se jedná o podnikající fyzickou nebo právnickou osobu, je povinen po skončení zdaňovacího období podat daňové přiznání. Tato povinnost pak platí i pro ty, kteří vykážou nulu anebo rovnou daňovou ztrátu.
Jaké firmy platí daň z příjmu právnických osob?
O dani z příjmu právnických osob pojednává zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Podléhají jí všechny firmy, které mají sídlo anebo vedení na území ČR. Zdanit pak musí nejen příjmy z České republiky, ale i případné příjmy ze zahraničí. Pokud zde navíc daná firma sídlo nemá, ale zdroje příjmu ano, musí je v ČR taktéž zdanit.
Sazba daně z příjmu právnických osob
Daň z příjmu právnických osob je pro rok 2023 je 19 % (od roku 2024 se zvyšuje na 21 %). Ještě do konce roku 2009 pak právnické osoby danily 20 %. Jen pro srovnání – daň z příjmu fyzických osob činí 15 %.
Jak si snížit základ daně?
Zde se bude snižovat základ daně jinými položkami, než je tomu u daně z příjmu fyzických osob. Firma si může odečíst případnou daňovou ztrátu z minulých let, ale dále také i vynaložené náklady na vývoj a výzkum, a to ve výší 100 %. Lze zde také uplatnit slevy na dani.
Do kdy musí být podáno daňové přiznání?
Daňové přiznání právnické osoby podávají téměř vždy do stejné lhůty jako osoby fyzické, tedy do konce března za předcházející kalendářní rok. Výjimku pak tvoří společnosti, které mají povinnost ověřovat účetní závěrku auditorem. Ty mohou podat daňové přiznání až 6 měsíců po skončení zdaňovacího období, čili na konci června. To samé pak platí pro firmy, kterým přiznání zpracovává daňový nebo finanční poradce.