2024: Formuláře k vyúčtování daně z příjmů fyzických osob
Březen je obdobím daní. OSVČ a podnikatelé podávají daňové přiznání, zaměstnancům je pak zaměstnavatelem provedeno vyúčtování daně ze závislé činnosti.
Kdo podává vyúčtování daně ze závislé činnosti?
Tento formulář na příslušný finanční úřad podává vždy ta osoba, která měla v předešlém kalendářním roce zaměstnance, čili zaměstnavatel, a to bez ohledu na to, zdali se jednalo o smlouvu na plný úvazek, zkrácený anebo např. o dohodu o provedení práce (DPP) či dohodu o pracovní činnosti (DPČ).
To vše ale za předpokladu, že zaměstnanci chtějí nechat vyúčtování na firmě, ve které pracují. V jiném případě je totiž možné zažádat o potvrzení o zdanitelných příjmech, díky kterému si mohou daň vyúčtovat sami, a to prostřednictvím vlastního daňového přiznání.
Pro mnoho zaměstnanců je pak vlastní cesta výhodnější. Mohou si totiž uplatnit odpočet pomocí nezdanitelných částí základu daně.
Jak na vyúčtování daně z příjmu FO?
Jestliže zaměstnanec podepsal růžový formulář Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti, bude nutné daňovou zálohu snížit o prokazatelné slevy na dani a samozřejmě také o daňová zvýhodnění. Záloha bude zaměstnanci vyúčtována ve mzdě.
Pokud ale zaměstnanec růžový formulář z nejrůznějších důvodů nepodepsal, bude třeba podat i tiskopis Vyúčtování daně vybrané srážkou. Podán navíc musí být i v případě, pokud je vyúčtování nulové.
Ty osoby, které v předešlém kalendářním roce zaměstnávaly daňové nerezidenty, pak musí podat i přílohu č. 2, tj. Přehled souhrnných údajů zaznamenaných na mzdových listech poplatníků.
Do kdy podat vyúčtování daně?
Vyúčtování daně bude třeba podat na příslušný finanční úřad. Pokud jste ale vlastníkem datové schránky, vyúčtování lze podat jen elektronicky.