Přehled kalkulaček z oblasti mezd a daní:
MPSV plánuje odstranit diskriminaci při překážkách v práci na straně zaměstnance tak, aby byly na stejné úrovni pro manžele i registrované partnery. Dále navrhuje například prodloužit pracovní volno u překážky z důvodu vyhledání nového zaměstnání a překážky z důvodu úmrtí blízkých osob.
Osmdesát procent zaměstnanců pobírá v Česku mzdu v rozmezí 21 tisíc až 76 tisíc korun. Rozdíl v celkové míře zdanění u těchto mezd je přitom velmi nízký, jak si vypočítáme a vysvětlíme důvody na praktických příkladech. Hlavním důvodem pro rozdílné zdanění je tak hlavně uplatňování daňového zvýhodnění na děti.
Zájem Čechů o takzvané first minute zájezdy je dle zdejších cestovních kanceláří obrovský. Jsou first minute zájezdy levnější? Jaká je výše zálohy na takovýto zájezd?
Dostali jste od Ježíška nechtěný vánoční dárek koupený v e-shopu? Někde ho ještě pořád stihnete vrátit. Běžná čtrnáctidenní lhůta ze zákona ale už uplynula, takže ne všechny obchody na to přistoupí.
Zaměstnanci s vysokou roční hrubou mzdou platí v posledních dvou dekádách v Česku stále méně peněz na dani z příjmů fyzických osob. Důvody jsou zejména dva: zrušení progresivního zdanění a zrušení superhrubé mzdy. Daň z příjmů při milionové roční mzdě během let poklesla o téměř 110 tisíc korun. Podívejme se na praktické výpočty.
V roce 2025 opět razantně vrostla výše paušální daně v prvním pásmu. Z čeho se vypočítává a jaký byl vývoj výše paušální daně od jejího vzniku v roce 2021?
Pro rok 2025 se zvyšuje minimální mzda z 18 900 Kč na 20 800 Kč, a stoupne tedy výrazněji než průměrný starobní důchod. Rozdíl mezi průměrným důchodem a minimální mzdou se tak opětovně sníží. Porovnejme si průměrnou mzdu a minimální mzdu v posledních letech.
Daňová legislativa se během let vyvíjí, přičemž některé změny jsou pro daňové poplatníky příznivé a jiné nikoliv. Podívejme se na sedm vybraných daňových změn v čase, které snížily poplatníkům daňovou povinnost. Nejvíce na daních ušetřili občané s vysokými příjmy.
Některé OSVČ platí více na zdravotním pojištění než na dani z příjmů, přesto je zdravotní pojištění trochu opomíjenou „povinnou daní“. Podívejme se na vybrané problémy spojené s platbou zdravotního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti.
Za první pololetí roku 2024 činila v Česku průměrná mzda 44 943 Kč a meziročně se zvýšila o necelé tři tisíce korun. Přestože průměrná mzda v Česku v posledních letech nominálně poměrně výrazně stoupá, hned v osmi členských zemích EU nebo OECD je minimální mzda vyšší než průměrná mzda v Česku. Ve kterých zemích je minimální mzda vyšší než 50 000 Kč?
Pouze státní pojištěnci nemají žádné starosti s placením zdravotním pojištění, neboť je za ně platí stát. Za období evidence v registru pojištěnců příslušné zdravotní pojišťovny jako státní pojištěnec nemůže vzniknout dluh pojistném. Kdo se považuje pro účely placení zdravotního pojištění za státního pojištěnce? Jak se zvyšuje státní platba pro rok 2025?
V Česku je povinné sociální a zdravotní pojištění sraženo zaměstnanci z jeho hrubé mzdy, a navíc povinné pojistné odvádí za zaměstnance i zaměstnavatel. Jak vysoká je částka souhrnného ročního povinného pojistného v porovnání s ostatními zeměmi EU?
Neumožnil vám zaměstnavatel vyčerpat dovolenou, aniž by mu v tom bránily vážné provozní důvody nebo překážky na vaší straně? Inspektorát práce mu v takovém případě může vyměřit pokutu až do výše 200 tisíc korun.
Platbě sociálního pojištění se nevyhnou zaměstnanci s pracovní smlouvou ani živnostníci a podnikatelé vykonávající hlavní činnost. Jak vysoké jsou sazby sociálního pojištění a minimální odvody v roce 2025? Podívejme se na povinnosti ohledně sociálního pojištění optikou deseti nejdůležitějších čísel.
Za první pololetí roku 2024 činila průměrná hrubá mzda 44 943 Kč, průměrný starobní důchod v červnu byl 20 653 Kč. Z hrubé mzdy se však platí daně, zatímco z průměrného starobního důchodu nikoli. Porovnejme si tedy průměrnou čistou mzdu a průměrný důchod v posledních letech.
Nevyčerpaná dovolená z aktuálního roku už mnoho let zaměstnancům nepropadá a neztrácí na ni nárok, jako tomu bylo dříve v určitých případech. Zaměstnanci vždy zůstává nárok na placené volno v práci nebo aspoň na peníze při takzvaném proplacení dovolené. Není ani třeba bát se o dovolenou z let minulých, třeba z předloňska či ještě starší. Jaká jsou pravidla pro převedení letošní nevyčerpané dovolené do příštího roku? A co s ještě starší zbývající dovolenou?
NOVINKY
Oznámení o zvýšení důchodu již nebude přicházet do poštovních schránek 20. 1. 2025 12:56
Špatná zpráva pro Česko, Německo poroste nejméně z 30 největších ekonomik světa 17. 1. 2025 15:23
Prohlášení poplatníka a potvrzení druhého z poplatníků si u nás můžete stáhnout zdarma 17. 1. 2025 12:34
Celní správa získává významné pravomoci, kdy musíte hlásit, že převážíte hotovost? 15. 1. 2025 11:10
Inflace loni dosáhla 2,4 %, stáhněte si potvrzení nejen pro nájemníky 14. 1. 2025 08:59
další novinky
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kryptoměnové peněženky: Vše co o nich potřebujete vědět
Jaké dopady má novela zákoníku práce
Rychlý výpočet čisté mzdy