Otcovská poporodní péče 2025
Otcovská poporodní péče funguje v České republice teprve od února roku 2018. Jedná se o druh sociální dávky, která je hrazena z nemocenského pojištění. Z toho pak jasně vyplývá, že je zde třeba (stejně jako např. u mateřské) splnit potřebnou dobu účasti.
- Nárok na otcovskou
- Délka otcovské poporodní péče
- Výpočet otcovské poporodní péče
- Kde žádat o otcovskou?
Kdo má nárok na otcovskou dovolenou?
Nárok tedy mají zaměstnanci, ale i OSVČ, kteří se účastnili nemocenského pojištění minimálně 3 měsíce bez přerušení před nástupem na otcovskou dovolenou. Dále je pak pravidlem, že muž, který o otcovskou dovolenou žádá, musí být na matrice zapsán jako otec dítěte. Popř. převzal dítě do 7 let do náhradní rodinné péče.
Jak dlouhá je otcovská poporodní péče?
Dovolená pro novopečené tatínky se od ledna 2022 zvyšuje z jednoho na dva týdny, tedy na 14 dní (dříve 7 dní). Důležité je vědět, že ji nelze nijak rozdělit ani přerušit. Čerpat se pak dá během prvních 6 týdnů od narození dítěte anebo první den od osvojení nebo započetí pěstounské péče. Během tohoto období pak také bude nutné žádost o otcovskou podat.
Kolik za otcovskou dovolenou dostanete?
Během otcovské poporodní péče máte nárok na 70 % z denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se pak vypočte z průměrné hrubé mzdy za poslední rok stejným způsobem, jako je tomu i u mateřské.
Tip: Vypočítejte si výši otcovské v naší kalkulačce
Kde podat žádost o otcovskou dovolenou?
I zde bude třeba učinit stejné kroky jako u peněžité pomoci v mateřství. Žádost si můžete stáhnout na webu ČSSZ. Po vyplnění přední strany ji bude třeba předat zaměstnavateli, který vypíše zbytek a následně formulář doručí na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.