Bulharský lev, BGN

Bulharský lev je oficiální měnou Bulharska. V azbuce, která je v tomto státe využívána namísto latinky, se píše лев. Kódem je pak GBN. Název je podobně jako u rumunské anebo moldavský měny odvozen od lva.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ

1 BGN =

Kurz ČNB 14:30,




Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Jak vznikl bulharsky lev

Historie měny sahá až do 80. let 19. století. V tomto období se totiž postupně začal formovat moderní bulharský stát. První mince byly v Bulharsku vydány v roce 1885. Na vzniku platidla se do velké míry podílely ruští odborníci. Přesto je důležité zmínit, že se bulharský lev odvíjel i od tehdejší latinské měnové unie, která fungovala v letech 1865 – 1927.

Každá měna, která pod ni spadala, musela dodržet určitá pravidla – mince v sobě musely mít určitý obsah stříbra (4,5 gramu), popř. zlata (0,290322 gramu). Všechny měny mezi sebou také musely být vzájemně směnitelné, a to v poměru 1:1. V rámci této unie pak měly bankovky na rubové straně i francouzský text. O tisk se v té době staraly především soukromé anglické tiskárny a jedna ruská.

Jeden ze zásadních zlomů pak pro bulharskou měnu přišel 5. října 1912, kdy přestaly být bankovky zaměnitelné za zlato. V období 1. světové války pak bulharských lev včetně ostatních měn latinské měnové unie začal ztrácet hodnotu i zlaté krytí, které z původních 33,3 % kleslo na pouhých 5 %. Měnu se poté podařilo stabilizovat až na konci 20. let 20. století.

5. července 1999 pak došlo pravděpodobně k nejvýznamnější reformě. Tou bylo podobně jako u rumunského leu škrtnutí několika nul. Původních 1000 leva se na základě postupu Bulharské národní banky změnilo na 1 nový lev. Společně s tím se pak změnil i kód měny podle ISO 4217, a to z původního BGL na BGN, jak jej známe dnes.

Jak vypadají bulharské peníze

Bulharský lev se značí jako lv. Jeho setinou je stotinka, v množném čísle stotinki. Můžeme zde najít mince o nominální hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 stotinki a dále pak 1 a 2 lev. Bankovky se pak tisknout v hodnotách 1 (červená), 2 (fialová), 5 (oranžová), 10 (žlutozelená), 20 (modrá), 50 (hnědá) a 100 (žlutohnědá) leva.

Historie kurzu

V období reformy v roce 1999 se bulharský lev svázal s německou markou, a to v poměru 1:1. K novému spojení s měnou došlo i ve chvíli, kdy bylo v roce 2002 přijato v Německu euro. Bulharský lev je pevně navázán na 1 euro, které se rovná 1,95583 GBN. V srpnu roku 2017 pak byl 1 lev zhruba 13,3 Kč. Během posledních deseti let se pohyboval v rozmezí 12 – 14 CZK.

Dobré je navíc zmínit, že 1. ledna 2007 vstoupilo Bulharsko do Evropské unie. Zavést euro pak mělo v plánu přesně o tři roky později. K něčemu takovému ale nedošlo.