Jihoafrický rand, ZAR

Jihoafrický rand je oficiální měnou Jihoafrické republiky (JAR). Kódem je podle ISO 4217 ZAR. Název platidla je odvozen podle hřebenu, na kterém je postaven Johannesburg.  Na tomto místě pak byla nalezena největší ložiska zlata z celé jižní Afriky.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ

1 ZAR =

Kurz ČNB 14:30,




Kurzy pro Vámi zvolený datum nemáme v databázi. Zobrazují se kurzy pro 17.08.2023
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Kde se platí Jihoafrickým randem?

Jihoafrickým randem se platí pouze na území Jihoafrické republiky. Bez problému jím ale zaplatíte i na území Lesotha, Namibie a Svazijska, neboť tyto státy společně s JAR tvoří tzv. společný měnový prostor. Před rokem 1976 pak rand jako platidlo fungoval i v Botswaně.

Historie měny

V Jihoafrické republice byla v období kolonizace používána taková měna, kterou se platilo ve státě, který území spravoval. Nejčastěji se pak jednalo o britská a nizozemská platidla. Až v roce 1920 získala JAR vlastní měnu, a to jihoafrickou libru. Ta byla v poměru 1:1 vázána na libru šterlinků. V té době se ještě nevyužívala desítková soustava, takže 1 libra byla tvořena 20 šilinky a 240 pencemi.

Desítková soustava se zde začala používat až s nástupem Jihoafrického randu, který byl představen a uvolněn do oběhu 14. února 1961. V té době se rand navázal na původní měnu. 1 jihoafrická libra se tak rovnala 2 novým randům, nebo platilo 10 šilinků = 1 rand.

Jak vypadají mince a bankovky?

Rand se na rozdíl od jihoafrické libry dělí na 100 centů. V oběhu jsou mince o nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a dále také 1, 2 a 5 randů. Každá mince má na rubové straně státní znak Jihoafrické republiky. 1 a 2 centry se sice z oběhu ještě nestáhly, ale jejich výroba skončila v roce 2002. Objevují se tedy opravdu zřídka a na základě toho se konec částky vždy zaokrouhluje na 5.

Od roku 1961 vzniklo hned sedm sérii bankovek. V roce 2018 se pak dostala do oběhu sedmá s názvem „Sté výročí Mandely“. Na lícové straně se vždy nachází portrét Neelsona Mandely, na rubové se objevuje též, tentokrát ale mladý a na místě, které pro něj bylo nějakým způsobem významné (místo narození ve Mvezo, domov v Soweto apod.). Na reverzní straně bankovek šesté série z roku 2012 pak byla vyobrazena zvířata jako nosorožec, slon, lev, buvol a levhart.

Aktuálně rozlišujeme bankovky o nominální hodnotě 10 (zelená), 20 (hnědá), 50 (červená), 100 (modrá) a 200 randů (oranžová).

Historie kurzu

Díky společnému měnovému prostoru je jihoafrický rand pevně navázán v poměru 1:1 na měnu států Lesotho (LSL), Namibie (NAD) a Svazijsko (SZL). Během let 1961 – 1971 se rovnal 1,40 USD. Následně už pouze klesal na síle. Nejoslabenější byl po teroristickém útoku z 11. záři 2001, to se jeho kurz vůči USD změnil na 13,84 randů za dolar. Inflace pak byla v roce 2015 odhadována na 4,6 %.