Mexické peso, MXN

Mexické peso je, jak již samotný název napovídá, zákonnou měnou v Mexiku. Značka je stejná jako u dolaru, čili $. Aby nedošlo k záměně, částka se vyjadřuje znakem Mex$. Mezinárodním kódem platidla je pak podle ISO 4217 MXN.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ

1 MXN =

Kurz ČNB 14:30,




Kurzy pro Vámi zvolený datum nemáme v databázi. Zobrazují se kurzy pro 17.08.2023
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Kde se platí mexickým pesem a kdy vzniklo?

Mexickým pesem se platí pouze na území Mexika. Faktem ale je, že měna s názvem „peso“ je využívána i v ostatních zemích Latinské Ameriky a na Filipínách. Jedná se pak o tyto státy: Argentina, Dominikánská republika, Chile, Kolumbie, Kuba a Urugway. S tím rozdílem ale, že jde o pesa s rozdílnými kurzy a přívlastky daných států.

Peso jakožto měna vzniklo v roce 1497 díky monetární reformě ve Španělsku. V té době mince s nominální hodnotou 1 peso vážila 27 gramů a z 92 % byla tvořena čistým stříbrem. Peso se pak do Ameriky dostalo během kolonizace Španěly v 15. a 16. století.

Až do 19. století se 1 mexické peso dělilo na 8 reálů. Desítková soustava se totiž začala využít až v roce 1861. Od té doby je 1 peso tvořeno 100 centavos (č.j. Centavo).

Jak vypadají mince a bankovky

Aktuálně můžeme v oběhu najít mince o normálních hodnotách 5, 10, 20 a 50 centavos a dále také 1, 2, 5, 10, 20, 100 pesos. Zde je dobré zmínit, že mince 20 a 100 pesos už jsou spíše pamětní. Ve stejné hodnotě jsou totiž raženy i bankovky. Podobně skončila i mince 50 pesos, která má taktéž svůj ekvivalent v papírové podobě. Ražena byla pouze mezi lety 1993 a 1995. Dnes je již stahována z oběhu. Všechny mince pak mají na lícové straně státní znak Mexika.

Mexické peso si od doby svého zavedení prošlo hned 8 typy bankovek. Aktuálně je v oběhu série F o nominální hodnotě 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 pesos. Převážná většina je vyrobena z bavlněného papíru, pouze 20 a 50 pesos je z polymeru. Téměř pro všechny pak platí, že se na aversní straně nachází významná osobnost mexických dějin a na reversní architektonický úkaz.

  • 20 pesos – bankovka má modrou barvu, na lícové straně je zobrazen Benito Juárez, na rubové je Monte Albán.
  • 50 pesos – bankovka je fialová, na lícové straně je zobrazen José María Morelos y Pavón, na rubové je aquadukt ve městě Morelia.
  • 100 pesos – bankovka má žlutou barvu, na lícové straně je zobrazen aztécký básník Nezahualcóyotl, na rubové je Tempo Mayor.
  • 200 pesos – bankovka je zelená, na lícové straně je zobrazena Sor Juana Inés de la Cruz, na rubové je Hacienda Panoaya.
  • 500 pesos – bankovka má hnědou barvu, na lícové straně je zobrazen Diego Rivera, na rubové je jeho žena, Frida Kahlo.
  • 1000 pesos – bankovka je růžová, na lícové straně je zobrazen Miguel Hidalgo y Costilla, na rubové je univerzita.

Historie kurzu

V roce 2015 byla inflace u této měny odhadem 2,7 %. V srpnu roku 2017 se pak mexické peso rovnalo zhruba 1,25 Kč.

Dobré je také zmínit měnovou reformu z roku 1993, kdy Mexická národní banka rozhodla, že 1000 původních pesos se bude rovnat 1 novému pesu. Na základě toho došlo i ke změně kódu na MXN. Ten původní byl MPX.