Novozélandský dolar, NZD

Novozélandský dolar je zákonnou měnou na území Nového Zélandu. Aby nedošlo k záměně s jinými dolary, často se ve značení používá místo klasického $ i NZ$. Oficiálním kódem podle ISO 4217 je NDZ.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ

1 NZD =

Kurz ČNB 14:30,




Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Kde se platí novozélandským dolarem?

Platidlo je oficiální měnou na ostrově Nový Zéland, ale dále také na jeho dalších závislých ostrovních územích v Tichém oceánu. Jedná se pak o Niue, Tokelau a Cookovy ostrovy. Cookovy ostrovy mají sice vlastní méně oficiální měnu dolar Cookových ostrovů bez ISO kódu, ale toto platidlo je v podstatě obnovou a ekvivalentem k novozélandskému dolaru, se kterým je pevně svázán v poměru 1:1.

Posledním místem, kde je novozélandský dolar zákonnou měnou, jsou pak Pitcairnovy ostrovy. Ty už ale spadají pod Velkou Británii.

Jak měna vznikla?

Na Novém Zélandu se původně platilo novozélandskou librou, která měla ale oproti klasické libře šterlinků úplně jiné vlastnosti. 1 libra se dělila na 20 šilinků, z čehož se 1 šilink rovnal 12 pencím. Díky složitosti tohoto měnového systému se pak o přechodu k měně s desítkovou soustavou začalo uvažovat už ve 20. letech. K uskutečnění plánu ale došlo až o několik desítek let později.

Problémem bylo i samotné vymyšlení názvu platidla. Mezi návrhy zaznělo „fern“, „kiwi“ nebo „zeal“. Ve finále ale stejně bylo vybráno označení dolar, a to bez ohledu na obavy se spojitostí s dolarem americkým. Nová měna byla zavedena 10. července 1967 a vázala se na libru v poměru 1 £ = 2 $. Díky velkolepé propagační kampani pak bylo vytištěno 27 miliónů nových bankovek a vyrobeno 165 miliónů mincí.

Jak vypadají mince a bankovky?

Dílčí jednotkou dolaru je cent. Platí pak 1 dolar = 100 centů.

Dnes můžeme v oběhu najít mince o nominálních hodnotách 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 dolary. Bankovky jsou pak tištěny v těchto hodnotách:

  • $5 – bankovka má oranžovou barvu, na lícové straně je Sir Edmund Hillary, Aoraki nebo Mount Cook a Massey Ferguson tractor. Na rubové straně je tučňák žlutooký a Campbellův ostrov.
  • $10 – bankovka je modrá, na lícové straně je Kate Sheppard a kamélie, na rubové je kachna měkkozobá a řeka.
  • $20 – bankovka je zelená, na lícové straně je královna Alžběta II. a Novozélandský parlament, na rubové je ostříž novozélandský a vysokohorská scenérie.
  • $50 – bankovka je purpurová, na lícové straně je Sir Apirana Ngata a Porourangi Meeting House, na rubové je laločník šedý a jehličnatý les.
  • $100 – bankovka je červená, na lícové straně je Ernest Rutheford a medaile Novelovy ceny, na rubové je pištec žlutý, můra a scenérie pobřežního lesa.

Série je platná od roku 1999. Každá bankovka pak obsahuje vodoznak s podobiznou královny Alžběty II.

Historie kurzu novozélandského dolaru

V roce 1976 byl novozélandský dolar navázán na dolar americký, a to v poměru 1,43 USD = 1 NDZ. Ještě téhož roku ale došlo ke změně, na základě čehož se 1 NDZ začal rovnat 1,12 USD. Tato novota byla především následkem brettonwoodského systému a devalvace libry šterlinků.

V roce 2015 byla na Novém Zélandu inflace odhadem 0,3 %. V červnu 2017 se pak kurz novozélandského a amerického dolaru pohyboval okolo 1 NDZ = 0,71 USD.