Šekel, ILS

Izraelský šekel (označován i jako nový izraelský šekel) (hebrejsky: שקל חדש‎‎, šekel chadaš, anglicky: New Israeli Sheqel, odtud neoficiální zkratka NIS) je národní měna Izraele a rovněž je platná v Palestinské autonomii. Jejím oficiálním označením je znak ₪, jenž vznikl zkombinováním hebrejských písmen ve slově šekel a chadaš. Oficiální zkratkou pro šekel je ILS. Šeket je setinově rozdělen na 100 agor.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ

1 ILS =

Kurz ČNB 14:30,




Kurzy pro Vámi zvolený datum nemáme v databázi. Zobrazují se kurzy pro 17.08.2023
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Jak a kdy vznikl izraelský šekel?

První oficiální měnou byla izraelská lira (nebo také izraelská libra), která vznikla po jeho založení v roce 1948 a platila do roku 1980, kdy ji nahradil izraelský šekel, který platil až do konce roku 1985. Jenže izraelská ekonomika se potýkala s velmi vysokou inflací a od roku 1986 byl vydán nový šekel, jenž byl směnován za 1 000 šekelů původních. Od té doby si nový izraelský šekel vybudoval mezi světovými měnami silné postavení a dříve patřil mezi 20 nejobchodovanějších měn na světě.

Kde se platí izraelským šekelem?

Izraelským šekelem se platí ve státě Izrael a rovněž na palestinském území.

Jak izraelský šekel vypadá?

Mince

Celkem je v oběhu 6 typů mincí s nominální hodnotou 10 a 50 agor a 1, 2, 5, 10 šekelů. Na mincích jsou vyznačeny důležité symboly z židovské historie a rovněž státní znaky.

Bankovky

Bankovky jsou tištěny v nominálních hodnotách 20, 50, 100 a 200 šekelů a jsou na nich vyobrazeny důležité postavy z židovské historie na aversní straně (na líci), tedy například izraelští politikové Moše Šaret, Zalman Šazar, Levi Eškol či básníčka Rachel Bluwsteinová. Na zadní straně jsou symboly důležité pro židovskou historii (židovští dobrovolníci bojující v 2. světové válce).