Švédská koruna, SEK

Švédská koruna je měnou Švédského království. Mezinárodní značkou pro švédskou korunu je SEK, švédsky se koruna řekne krona a domácí zkratkou je kr. Švédsko je členem Evropské unie, ale zatím nepřijalo společnou měnu euro, ani nevstoupilo do mechanismu směnných kurzů ERM II, švédská koruna je tak nezávislou samostatnou měnou s vlastní měnovou politikou.

1 SEK = 2.19 Kč

Kurz ČNB 14:30, 21.01.




Kurzy pro Vámi zvolený datum nemáme v databázi. Zobrazují se kurzy pro 21.01.2025
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej
Komerční banka 2.11 Kč 2.28 Kč --- ---
Československá obchodní banka 2.14 Kč 2.26 Kč --- ---
Česká spořitelna 2.14 Kč 2.25 Kč --- ---
Moneta Money Bank 2.11 Kč 2.27 Kč --- ---
Exchange 2.17 Kč 2.22 Kč --- ---
Raiffeisenbank 2.12 Kč 2.27 Kč 2.08 Kč 2.31 Kč
Oberbank 2.14 Kč 2.25 Kč --- ---
UniCredit Bank 2.12 Kč 2.27 Kč --- ---
Air Bank 2.13 Kč 2.26 Kč --- ---

Jak a kdy vznikla švédská koruna

Švédským historickým platidlem byl riksdaler, koruna jako taková vznikla v souvislosti se vznikem Skandinávské měnové unie v roce 1873. Tato měnová unie měla územní působnost ve Švédsku, Norsku, Dánsku a na autonomních územích těchto zemí. Skandinávská unie byla postavena na zlatém standardu, koruna tak byla navázána na zlato v daném poměru 1 gram zlata za 2,48 skandinávských korun. Každá ze zúčastněných zemí měla právo vydávat své koruny, ty byly pak směnitelné v poměru 1:1 a akceptovatelné na celém území Skandinávské měnové unie. Tato měnová unie skončila v roce 1914 na začátku první světové války, kdy Švédsko odmítlo dále zachovávat fixní kurz koruny ke zlatu. Země Skandinávské měnové unie si poté zachovaly korunu jako národní měnu, vznikla tak koruna švédská, norská a dánská.

Kde se platí švédskou korunou?

Švédskou korunou je možné platit na území Švédského království. Je ale nutné poznamenat, že v posledních několika letech dochází stále k menšímu užívání hotovostních mincí a bankovek. Švédsko je jednou z nejvíce bezhotovostních zemí světa a použití bankovek je stále méně rozšířené. V souvislosti s novými trendy měnových systémů dokonce švédská centrální banka uvažuje o vydávání vlastní kryptoměny, zvané e-krona.

Švédsko je členem Evropské unie od roku 1995 a při vstupu se zavázalo, že přijme společnou měnu v dohledné době. Ovšem dodnes nebylo euro přijato, i když Švédsko splňuje nutná konvergenční kritéria pro přijetí společné měny. V roce 2003 bylo přijetí eura odmítnuto v referendu a tato záležitost patří k častým politických diskuzím ve švédské ekonomice. Přijetí eura ve Švédsku ale zatím nemá stanovený časový horizont a Švédsko se dosud vyhýbá účasti v ERM II, což je jeden z předpokladů pro přijetí eura. Švédská monetární politika je tak v současné době nezávislá a autonomní.

Jak švédská koruna vypadá: mince a bankovky

Švédská koruna se dále dělí na tzv. öre, jedna švédská koruna je 100 öre. Je to ovšem pouze účetní jednotka a mince öre přestaly být platné v roce 2010, v současné době se tak öre používají například jako české halíře, ceny nebývají uváděny přesně, ale při platbě se celková částka zaokrouhluje na celé koruny. Mince jsou tak vydávány v těchto hodnotách 1 kr, 2 kr, 5 kr, 10 kr. Jednokoruna a dvoukoruna jsou měděné barvy, pětikoruna a desetikoruna jsou v barvě tzv. nordického zlata.

Bankovky jsou v současné době vydávané v těchto hodnotách: 20 kr, 50 kr, 100 kr, 200 kr, 500 kr a 1000 kr. Velikostí jsou od 120x66 mm u dvacetikoruny až po 154x66 mm u tisícikoruny. Historicky byly používané i bankovky v hodnotě jedné koruny, pětikoruny a desetikoruny.

Kurz švédské koruny

Kurz švédské koruny je ovlivňován především nezávislou měnovou politikou Švédska, není navázán na evropský systém ERM II a ani žádným způsobem na euro. Kurz je tvořen čistým floatingem.