Thajský baht, THB

Thajský baht je zákonným platidlem v Thajsku. Jedna setina thajského bahtu se nazývá satang. Jeho mezinárodní kódové označení je THB. Je vydáván thajskou centrální bankou a je v oběhu od roku 1928.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ

100 THB =

Kurz ČNB 14:30,




Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Jak a kdy vznikl thajský baht?

Původ thajského bahtu je v původních thajských platidlech a sahá až do sukhotajského období (tedy do 13. století, kdy se na území dnešního Thajska platilo měnou známou jako phot duang, což byly stříbrné mince. V této měně ještě neplatit setinový systém bahtu a v oběhu bylo 11 mincí s různými nominálními hodnotami. Systém stříbrných mincí se v Thajsku udržel až do roku 1897, kdy byl nahrazen decimálním systémem dle Jayanta Mongkola, kde se jeden baht rovná 100 satangům. Následovaly časy nestabilního bahtu. Během druhé světové války byl baht navázán na japonský jen a v poválečných letech 1956 až 1978 byl baht navázán na americký dolar. Podobný systém navázání na dolar fungoval až do asijské finanční krize v roce 1997, kdy byl kurz bahtu sražen na polovinu a byl zaveden plovoucí kurz. Od té doby kurz bahtu značně posílil.

Kde se platí thajským bahtem?

Vedle Thajska není thajský baht nikde veden jako zákonné platidlo, nicméně se jako neoficiální platidlo přijímá v Laosu, Kambodži a Myanmaru. Rovněž v některých thajských čtvrtích v západním světě se dá platit touto měnou.

Jak vypadá thajský baht?

Mince

Mince jsou v Thajsku raženy v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 satangů a 1, 2, 5 a 10 bathů. Mince o velmi nízkých hodnotách (1, 5, 10 satangů) jsou sice v oběhu, ale k vidění jsou jen velmi zřídka, přesto zůstávají zákonným platidlem.

Na všech mincích, které se razily do roku 2018 je na přední straně k vidění thajský král Pchúmipchon Adunjadét, který panoval až do své smrti 13. října 2016 a těšil se v Thajsku velké oblibě a úctě. Na zadní straně těchto mincí jsou vyobrazeny důležitá místa Thajska (například Wat Saket v Bangkoku, Phra Pathom Chedi z ostrova Nakhon Pathom a další). Od roku 2018 se razí mince, kde je na přední straně vyobrazen současný král Mahá Vatčirálongkón, známý též jako Ráma X. Na zadní straně je následně jeho podpis.

Bankovky

Bankovky se tisknou v nominálních hodnotách 20, 50, 100, 500 a 1 000 bahtů. Stejně jako u mincí se na bankovkách nachází bývalý thajský král Pchúmipchon Adunjadét, na přední straně a na zadní straně jsou vyobrazeni jeho předchůdci či thajské památníky. Na nejnovější sérii bankovek z dubna a července 2018 je na přední straně současný thajský král Mahá Vatčirálongkón a na zadní straně je vyobrazeno všech jeho 9 předchůdců a rovněž současný král, který je na 1 000 bahtové bankovce vyobrazen společně se svým otcem. Králové jsou se na zadní straně a nacházejí vždy po dvou.