Turecká nová lira, TRY

Turecká lira je oficiální platidlo Turecka a také se používá v turecké části Kypru, v Severokyperské turecké republice. Lira se dále dělí na 100 kuruşů. Značkou liry je TRY, v Turecku se značí symbolem TL.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ

1 TRY =

Kurz ČNB 14:30,




Kurzy pro Vámi zvolený datum nemáme v databázi. Zobrazují se kurzy pro 17.08.2023
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Jak a kdy vznikla turecká lira

Lira jako označení pro peníze vzniklo už za starého Říma. V té době bylo označení libra používáno pro trojskou unci vysoce kvalitního stříbra (zhruba 31 gramů). Libra pak byla základem starořímského platebního systému a toto použití se rozšířilo i do dalších evropských oblastí. Libra byla používána jako platidlo dle lokálních jazykových variací také v Anglii (libra), ve Francii (livra) a samozřejmě v Itálii (lira).

Z Itálie se poté lira jako platidlo dále šířila Středozemním mořem, byla používána v Egyptě nebo v Otomanské říši. V současné době se lirou platí v Turecku a na Kypru, liru má jako platidlo také Libanon a Sýrie. Před přijetím eura se lirou platilo v Itálii, na Maltě, v San Marinu a ve Vatikánu. Turecká lira pochází přímo z otomanské liry, která byla poprvé přijata jako zákonné platidlo v roce 1844, kdy nahradila dřívější měnu kuruş. Kuruş je v současné době 1/100 liry.

Kde se platí tureckou lirou?

Turecká lira je oficiálně používaná měna v Turecku a také v Severokyperské turecké republice. Severní Kypr je oficiálně samostatný stát, který je ovšem mezinárodně uznávaný pouze Tureckem

Jak turecká lira vypadá: mince a bankovky

Současná podoba mincí a bankovek byla představena během měnové reformy v roce 2005. Mince se vydávají v hodnotách 1 kuruş, 5 kuruşů, 10 kuruşů, 25 kuruşů, 50 kuruşů a 1 lira. Na zadní straně mincí je vždy vyražen Mustafa Kemal Atatürk.

Bankovky jsou vydávány v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 liry, na jedné straně jsou vždy významné osoby turecké historie a na druhé straně bankovky je opět Mustafa Kemal Atatürk. Bankovky jsou různobarevné a veliké od 130x64 mm u pětilirové bankovky až po 160x72 mm u dvoustovky. 

Kurz turecké liry

Z hlediska historického vývoje směnného kurzu je možné rozlišovat tzv. první tureckou a druhou tureckou liru. Během první liry v letech 1923 – 2005 byla lira navázána na britskou libru a francouzský frank, následně na americký dolar až do roku 1960. Od té doby během následujících dekád lira výrazně devalvovala a neustále snižovala svou hodnotu, z 9 lir za jeden dolar v roce 1966  až na 1 650 000 lir za jeden dolar v roce 2001. Guinnessova kniha rekordů označila tureckou liru v letech 1995 – 2004 za nejméně hodnotnou měnu světa. Hodnotu lira ztrácela tak moc, že v roce 2005 měla původní zlatá mince turecké liry hodnotu celkem 154 milionů lir.

Na začátku roku 2005 tak došlo k měnové reformě a k řízené redenominaci liry. Z hodnoty měny se škrtlo 6 nul, a vznikla tak druhá turecká lira. Ta byla během přechodného období zvaná jako nová turecká lira. Během přechodného období byl kurz liry víceméně stabilní. Od roku 2009 ovšem lira opět devalvuje a postupně ztrácí svou hodnotu. 

Současný kurz