Ceny plynu v Evropě jsou nejníže od června 2021

18. 5. 2023 19:01 | , Finance.cz
Energie
perex-img Zdroj: Shutterstock

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh klesla dnes pod 30 eur za MWh, což se stalo poprvé od června 2021. Co tlačí cenu dolů? A jaký to má vliv na příjmy ruské státního rozpočtu?

Cena plynu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se dnes 18. května snížila pod 30 eur za MWh, ve čtvrtek v podvečer se pohybovala kolem 29,79 eur, tedy cca 704 korun za MWh.

Meziroční pokles ceny plynu přesahuje 2/3

Ve srovnání s cenami v květnu 2022 je cena plynu nižší o přibližně 67 %, oproti předchozímu měsíci je cena plynu nižší přibližně o 26 %, oproti včerejšku pak cena poklesla o více než 6 %.

Pokračuje tak klesající trend, kdy cena plynu klesá již 6. týden v řadě, což se naposled stalo v roce 2020.

Co tlačí ceny plynu dolů?

Cena plynu je tlačena dolů vysokými zásobami plynu v evropských zemích a rovněž rostoucími teplotami, které snižují poptávku po plynu.

Ministr průmyslu a obchodu Síkela: plyn do Česka proudí pouze přes Německo

Ministr průmyslu a obchodu Síkela na svém twitterovém účtu uvedl, že ve srovnání s loňským rokem, kdy k nám proudily dodávky z Ruska a celá Evropa závodila s časem o to připravit se na zimu, rostou zásoby pomaleji. Přesto jak na úrovni EU, tak na té české, jsou plynové zásobníky naplněny více, než byly loni touto dobou (v EU přibližně na 64 %, v Česku přibližně 63 %). Od loňského září, kdy skončily dodávky přes plynovod Nord Stream, je Slovensko jediným místem, kudy k nám plyn z Ruska může proudit. Odtud k nám ale žádný plyn letos neproudí. Aktuální data potvrzují, že dodávky plynu z Ruska do České republiky zůstávají nulové.

Plyn v Česku

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ruské příjmy z ropy a plynu se meziročně propadly o více než polovinu

Rusko má problémy s příjmy státního rozpočtu, protože v Evropské unii přišlo o největšího odběratele ruského plynu a ropy.

V 1. čtvrtletí 2022 zaplatila EU Rusku 43 miliard eur za ropu, plyn, a uhlí, v 1. čtvrtletí 2023 pak ruské příjmy z EU za tyto komodity klesly na 11 miliard eur, klesly tak o 75 %.

V období od ledna do dubna 2023 se meziročně příjmy ruské státní pokladny propadly o 22 %, což je způsobeno převážně razantním snížením příjmů z ropy a plynu, které se za toto období meziročně snížily o více než 52 %.

Tip: Která země má největší zásoby ropy? Saúdská Arábie? Rusko? Samá ropa, tedy voda…

Zdroj: Shutterstock

Štítky:

Články ze sekce: Energie