Otevírá se tak prostor po zlevňování hypoték i ostatních úvěrů, na druhou stranu banky zřejmě také budou snižovat úročení na spořících a termínovaných vkladech.
"Bankovní rada ČNB snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 6,25 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 5,25 % a lombardní sazby na 7,25 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 9. února 2024," stojí na webu centrální banky.
Tip: Co si mohou banky účtovat do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru?
Naposledy banka po dlouhé době přistoupila ke snížení sazeb na konci loňského prosince, tehdy z nich ubrala však jen čtvrt procentního bodu, repo sazba tedy klesla ze 7 % na 6,75 %.
Nastavení sazeb je po centrální banku důležitý nástroj pro regulaci inflace a dalších makroekonomických ukazatelů. Růst cen v posledních měsících pozvolna klesá z rekordních hodnot, zlevnění úvěrů by mohlo přinést zvýšení útrat ze strany domácností i firem. Kromě toho, že si spotřebu či investice mohou snáz půjčit, nízké úroky u vkladů je nebudou motivovat k tomu, aby peníze držely na účtech.
Větší spotřeba může podpořit i výkon ekonomiky, která se stále nezotavila z koronavirové krize. Podle předběžných údajů o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) loni meziročně klesla o 0,4 procenta, spočítali statistici.