Jste na správné straně? V novém "penzijku" už investuje víc lidí než ve starém

18. 2. 2025 11:52 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY
perex-img Zdroj: Depositphotos

Doplňkové penzijní spoření překonalo počtem účastníků "staré penzijko", tedy penzijní připojištění (transformované fondy). A protože do starého už nelze vstupovat, dá se přepokládat, že už se to nezmění. I když celkově klientů penzijních společností ubývá a jejich produkty mají zánovní konkurenci.

Asociace penzijních společností uvádí, že na konci roku 2024 u jejích devíti členů spořilo a investovalo celkem 3 982 128 účastníků. Penzijní společnosti spravovaly majetek ve výši 605,005 miliardy korun, což bylo meziročně o 9,5 miliardy více. 

"V doplňkovém penzijním spoření investovalo v účastnických fondech s koncem uplynulého roku 1 999 686 účastníků, v transformovaných fondech i nadále spořilo 1 982 442 účastníků," upřesnil tiskový mluvčí asociace Jan Sedláček. 

Dodal, že začátkem února už v doplňkovém penzijním spoření (DPS nebo také "nové penzijko") byly více než dva miliony účastníků a fondy spravovaly přes 228 miliard korun. 

Vývoj počtu klientů penzijních společností do 3. kvartálu 2024

Zdroj: Asociace penzijních společností

Transformované fondy (původní penzijní připojištění, tedy PP nebo "staré penzijko") spravovaly koncem roku majetek za více než 376 miliard korun. Od konce 2012 do nich již nelze vstupovat.

Na celkově klesajícím počtu klientů penzijních společností se loni výrazně podepsal fakt, že od července už stát neposílá státní příspěvky na PP ani DPS lidem, kteří pobírají starobní důchod. Řada seniorů proto smlouvy vypověděla. 

DPS slibuje lepší zhodnocení a v posledních letech se mu daří

„Už v první polovině loňského roku jsme se změnou legislativy zaznamenali, že lidé díky usnadnění přechodu ze starého do nového penzijka tuto možnost využívají výrazně více. S koncem roku se tempo přechodů ještě zvýšilo až na průměrných 18
tisíc měsíčně.
Lidé vnímají výborné výsledky dynamických a vyvážených fondů, a do nového penzijka přecházejí častěji než dříve,“ říká prezident asociace Aleš Poklop. 

Zejména mladší klienty, kterým zbývá do důchodu ještě poměrně hodně let, penzijní společnosti motivují, aby prostředky z PP převedli do DPS, kde stále dostávají státní příspěvek, ale mohou dostáhnout vyššího zhodnocení. To ovšem není zaručeno, lze tedy utrpět i ztrátu. V posledním roce se ovšem fondům v DPS dařilo, jak podrobně popsal Měšec. 

 

Jak upozornila asociace, za posledních šest let zhodnotily účastnické fondy prostředky účastníků o 9,63 % p. a. u dynamických fondů, o 5,7 % p. a. u vyvážených a o 1,99 % p. a. u konzervativních strategií. 

Trhem může zahýbat DIP i alternativní penzijní fondy

Letos vstupují do hry také alternativní účastnické fondy, které budou investovat třeba do soukromého kapitálu (private equity), nemovitostí nebo kryptoměn. Kdo je otevírá, se dočtete v tomto našem článku. 

Loni se také zjednodušil přechod z PP u jedné penzijní společnosti do DPS u jiné, takže trh může dostat jinou dynamiku. 

A penzijním společnostem začali konkurovat poskytovatelé dlouhodobého investičního produktu (DIP), do něhož mohou lidem rovněž přispívat zaměstnavatelé a lze z něj čerpat daňové výhody. Nedostanete tam příspěvek od státu, za to DIP láká na potenciálně vyšší zhodnocení. Dlouhodobý investiční produkt si loni sjednalo přes sto tisíc lidí, objem vložených peněz činil 2,4 miliardy Kč.

A jeho poskytovatelé upozornili i na málo známou možnost převést prostřednictvím výplaty výsluhové penze ze "starého penzijka" do DIP část naspořených peněz. Podmínkou je, že máte odspořeno nejméně 15 let a vaše smlouva s výplatou výsluhové částky počítá. 


Čtěte také: 
Odrazuje „penzijko“ odvážnější investory? Alternativní fondy to mohou změnit

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY