"Celkem za tu dobu proběhlo 2 410 elektronických dražeb, ve kterých se podařilo vydražit majetek celkem za 446 milionů korun. Elektronické dražby jsou tak pro stát efektivním a transparentním nástrojem pro prodej věcí v rámci daňových exekucí," uvádí Generální finanční ředitelství (GFŘ) v tiskové zprávě.
Do aplikace se na její webové adrese může přihlásit každý, kdo má možnost se registrovat elektronickou identitou - pomocí datové schránky, uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím služby NIA ID či bankovní identity. Ověřit identitu žadatele je možné také osobně na finančním úřadu.
„Mezi dražbami se nejčastěji vyskytují automobily, nemovitosti, pozemky či spotřební elektronika. Finanční správa už ale dražila i vrtulník, fotovoltaickou elektrárnu, soubor zlatých řetízků a náramků, zemědělskou techniku, výrobní linku nebo alkoholické nápoje, a to v různých cenových relacích," podotkl Jiří Žežulka, ředitel Sekce výkonu daní GFŘ.
Rekordní v jedné dražbě byl zatím výtěžek z prodeje apartmánového komplexu za 38 milionů korun.
"Tento měsíc pak proběhlo devět elektronických dražeb téměř devíti tisíc kusů zlatých šperků o váze 13 kg, které se podařilo vydražit za 13,6 milionu korun. Dražitelé o ně bojovali v devíti dražbách celkem 406 příhozy," dodal Žežulka.
Dotčené šperky vozil do Prahy přímou linkou kurýr z Turecka. Firma je pak údajně dodávala dál do Německa, ovšem to se neprokázalo - šlo o krácení DPH s pomocí fiktivních dodávek. "Reálné dodání zboží smluvnímu odběrateli však nebylo v rámci proběhlého řízení prokázáno a výsledkem tak bylo doměření daně z přidané hodnoty ve výši téměř 30 milionů korun," říká ředitel Finančního úřadu pro hlavní město Prahu Václav Žemlička.
Aktuální přehled dražeb najde na adrese aplikace i nepřihlášený uživatel. V květnu se například bude prodávat sbírka víceletých whisky různých značek.
Čtěte také: Dlužníkům zbyde ze mzdy méně peněz. O kolik se snížila nezabavitelná částka v roce 2024?
Zdroj: Depositphotos