DROZD pro varování registrovaných cestovatelů přiletěl do Portálu občana

18. 6. 2024 10:24 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU
perex-img Zdroj: Depositphotos

Už řadu let se cestovatelé, kteří chtějí dostávat v cizině informace od českého Ministerstva zahraničí, mohou přihlašovat do systému DROZD. Nově se vstup do této databáze integroval do Portálu občana, který může mít každý jako aplikaci v chytrém telefonu. 

DROZD je zkratka pro "dobrovolnou registraci občanů České republiky při cestách do zahraničí". Každému, kdo vyplní své jméno, místo a termín pobytu a kontaktní údaje, umožní dostávat hromadné informace, které zejména v případě krizí ministerstvo rozesílá. 

"I v zemi relativně bezpečné může dojít ke krizové situaci. Díky registraci v DROZDu občan vždy včas obdrží rychlé informace, čeho se má vyvarovat, například jaké oblasti se má vyhnout, nebo naopak doporučení, co má v danou chvíli učinit," vysvětlil v tiskové zprávě ministr zahraničí Jan Lipavský.

Za loňskou sezonu se v systému registrovalo přes 100 tisíc cestovatelů. Ministerstvo jim posílalo varování před požáry na řeckém ostrově Rhodos či v Turecku. Součástí zpráv jsou třeba informace o krizových telefonních linkách, na které je možné se obracet. 

K tomu, abyste mohli do systému přidat i své jméno, musíte buď navštívit web ministerstva, nebo si nainstalovat za aplikačních obchodů do mobilu aplikaci Portál občana, kam se pak přihlásíte třeba bankovní identitou. Přes webové rozhraní Portálu občana registrace možná není. V mobilu vás na zprávu v DROZDu mohou upozornit i push notifikace. 

 

Záleží samozřejmě na každém cestovateli, zda chce, aby někdo věděl, kam míří. Někomu nemusí být sběr informací o jeho cestě na dovolenou po chuti. 

"Poskytnuté osobní údaje Ministerstvo zahraničních věcí ČR uchovává a využívá jen ke shora uvedeným účelům a po uplynutí 30 dnů od data odjezdu občana ze zahraničí uvedeného v jeho registraci jsou z databáze automaticky vymazány," dozví se uživatel služby. 

Nezapomeňte na dálniční známku a cestovní pojištění 

Jestliže vyrážíte na dovolenou vlastním autem a využijete české dálnice, nezapomeňte si koupit dálniční známku. A dejte si přitom pozor, abyste nenaletěli vychytralým prodejcům, kteří vám stejnou známku prodají až o několik set korun dráž kvůli "manipulačnímu poplatku", jak jsme psali zde

Jak si koupit českou elektronickou dálniční známku

Při cestách za hranice ČR byť na jediný den se hodí uzavřít cestovní pojištění, což můžete udělat například tady. Stále platí, že v EU vás ošetří zdarma na základě platné kartičky vaší zdravotní pojišťovny, často je to však pouze ošetření základní a nejste kryti na mimořádné výdaje. Někdy je cestovní pojistka součástí služeb k platební kartě. 

Pokud se letos chystáte na dovolenou s cestovní kanceláří, můžete si na webu ověřit, že je řádně pojištěna proti úpadku. Jak se případné krach cestovek řeší, jsme rozepisovali například zde.

České cestovní kanceláře jsou v dobré kondici a klient má u nás silné jistoty dané povinným pojištěním proti úpadku navíce ještě vyztužené garančním fondem," prohlásil před sezónou šéf Ministerstva pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: MAKRODATA A EU