Spotřeba tepla činila 27,1 PJ tepla, což je meziročně o 8,6 % méně
Energetický regulační úřad v čtvrtletní zprávě o provozu teplárenských soustav České republiky uvádí, že spotřeba tepla ze soustav zásobování nadále klesá, a to i přesto, že již loni byla spotřeba tepla rekordně nízká.
V 1. kvartálu 2023 Češi spotřebovali 27,1 PJ tepla, což je meziročně o 8,6 % méně.
V kterém měsíci klesla spotřeba tepla nejvíce?
Úspory se projevily napříč sektory, nejvýraznější pokles byl zaznamenán v lednu, což bylo způsobeno poměrně teplým lednem.
Průměrná teplota se v prvním čtvrtletí pohybovala 0,7 °C nad dlouhodobým normálem. Nejvyšší pokles spotřeby tepla přišel v (abnormálně teplém) lednu (-12,3 %), nejnižší v únoru (-2,3 %), v březnu se spotřeba snížila o 10,7 %.
Ve kterých krajích klesla spotřeba tepla nejvíce?
Mezi kraji klesla spotřeba tepla nejvíce ve Středočeském kraji, a to o 11,6 %, v Jihomoravském kraji s 11,4 % a v Olomouckém kraji s 10,9 %.
Spotřeba tepla v průmyslu se meziročně snížila o 8,7 %
Spotřeba tepla v průmyslu se meziročně snížila o 8,7 %, trend úspor se ale znatelně projevil také v sektoru obchodu, služeb, školství a zdravotnictví (-9,5 %) či u domácností (-5,2 %).
„Úporná opatření se v prvním kvartálu projevila ve spotřebě všech energií. U tepla jsme zaznamenali meziroční pokles o 8,6 %, v případě elektřiny o 5,1 % a u plynu dokonce o 14,4 %,“ shrnuje Stanislav Trávníček, předseda ERÚ.
Obdobně jako spotřeba klesly v prvních třech měsících letošního roku také dodávky (29,4 PJ, meziročně -7,7 %) a výroba (47,7 PJ, meziročně -7,7 %) tepla.
„Opět se významně snížila výroba tepla ze zemního plynu, hnědého i černého uhlí. V prvním případě meziročně o 7,7 %, ve druhém o 5,6 % a ve třetím dokonce o 15,8 %,“ vypočítává Stanislav Trávníček. Kromě zmíněných paliv se meziroční pokles projevil i u technologií na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (KVET), a to o 7 %.