Do konce června bude platit současný systém, ve kterém stát poskytuje peníze solidárním domácnostem podle toho, zda ubytovatel nabízí uprchlíkům přístřeší přímo ve své domácnosti, nebo zda jim poskytl samostatný byt či dům.
V prvním případě jsou to částky od 3 000 Kč měsíčně za ubytovanou osobu až do 9 000 Kč za měsíc v případě ubytování tří a více lidí. V případě samostatného bytu pak suma od pěti do patnácti tisíc korun, jak jsme již dříve podrobně rozebrali v článku na Měšci.
Zdroj: Depositphotos
"Po 1. červenci tohoto roku bude možné poskytovat finanční podporu na bydlení pouze v těch případech, kdy byt bude registrován v evidenci. Systém se dneškem spouští, abychom předešli náporu," řekl na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Aby tedy člověk, který získal v ČR statut dočasné ochrany, mohl čerpat podporu, musí bydlet v nemovitosti, kterou její majitel zapíše do registru "uprchlických bytů". V takovém bytě bude bydlet na základě nájemní smlouvy a stát mu příspěvek na toto bydlení zaplatí v rámci humanitární dávky.
"Pokud nebude byt evidován, bude se od 1. 7. 2023 cizinci s dočasnou ochranou započítávat nižší částka na jeho bydlení. V takovém případě bude mít nárok pouze na 80 % započitatelných nákladů," uvádí se k problému na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), kde lze nalézt také podrobný návod.
Zatímco dosud byla částka, kterou solidární domácnost získala, dána paušálně, nově bude záležet na domluvě majitele bytu s ubytovanými. "Jedná se o soukromoprávní vztah po vzájemném odsouhlasení smluvených podmínek včetně výše nájmu," uvádí MPSV.