Garantovaný výnos 25 % za měsíc!? Falešná reklama na dluhopisy ČNB varuje před umělou inteligencí

12. 11. 2024 10:40 | , Finance.cz
Spotřebitel
perex-img Zdroj: Pixabay

Obrazové reklamy lákající na fotky celebrit s šokujícím popiskem jsou už roky koloritem webových stránek. S příchodem umělé inteligence se ale nebezpečí posouvá, protože lze snadno zmanipulovat i video. A to ještě věrohodněji. Jedno takové vytvořila přímo Česká národní banka. 

"Ráda bych vás oslovila s nabídkou dluhopisů, které Česká národní banka zanedlouho vydá. ... A vy budete mít možnost jako první získat až 25procnetní garantovaný výnos za měsíc!," říká od pultíku žena, která se představí jako Petra známá z prezentací centrální banky na sociálních sítích. 

Video, které centrální banka vystavila před necelými dvěma týdny, shlédly už skoro dva tisíce lidí. Je součástí kampaně, která upozorňuje na nástrahy dnešních dostupných technologií. Podvodníci už se nemusejí spoléhat jen na pochybné telefonáty nebo e-maily, video jim dodává věrohodnosti. 

Tip: Vydávají se za zdravotní pojišťovnu a loudí přihlašovací údaje do bankovnictví. To je nový trik podvodníků

A k jeho vytvoření stačí pár desítek sekund záběrů skutečné osobnosti, které se pak vloží do úst jiná slova. A získat je, to v případě veřejně známých lidí není dnes problém, záběrů jsou na internetu celé hodiny. V případě mladé ženy v edukačním videu ČNB stačilo, aby opravdová mluvčí za pultíkem chvíli předčítala z knihy Válka s mloky. 

"Podvodníci přicházejí s čím dál sofistikovanějšími cestami, jak se dostat k vašim penězům. K tomu, aby vás oklamali, často zneužívají jméno ČNB či jiných důvěryhodných institucí," upozorňuje Česká národní banka

Lidé by podle ní měli mít na paměti, že často telefonáty, e-mailové zprávy nebo video používají naléhavé sdělení, třeba že někdo zneužil váš účet. "Pamatujte si, že zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují," upozornila centrální banka. 

Podobný scénář se opakuje také se zneužitím jména komerční bank. Ty stále častěji zavádějí například ověření pro komunikaci se skutečným bankéřem přes mobilní klíče a další nástroje související s přímým bankovnictvím.

"Pokud se vám volající představí jako zaměstnanec ČNB (a platí to i pro další banky nebo instituce, pozn. red.) a bude po vás v souvislosti s údajným zneužitím peněz na vašem bankovním účtu chtít, abyste mu sdělili své osobní či jiné citlivé údaje nebo si do počítače nebo telefonu nainstalovali jím doporučený software, nereagujte a zavěste!" Své bance pak můžete také na infolinku nahlásit, že z toho a toho čísla přišel podezřelý hovor. 

Podívejte se na falešné video s nabídkou dluhopisů ČNB

Zdroj: Youtube.com/Česká národní banka

Štítky:

Články ze sekce: Spotřebitel