Hypoindex: Sazba hypoték klesá velmi pomalu, ke 4 % se letos zřejmě nedostane

6. 9. 2024 08:28 | , Finance.cz
Spotřebitel
perex-img Zdroj: Depositphotos

Sazby nově sjednávaných hypoték na českém bankovním trhu zůstávají překvapivě vysoké. Podle Swiss Life Hypoindexu byl průměrný nabídkový úrok k začátku září ve výši 5,38 procenta ročně, což zdaleka neodpovídá optimistickým očekáváním o rychlém klesání k hranici čtyř procent. 

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

„S blížícím se koncem letošního roku se naplňuje pesimistická předpověď, že na konci roku se budou sazby hypoték pohybovat přes čtyři procenta. A bohužel je čím dále pravděpodobnější, že se budou spíše blížit k hodnotě pěti procent než k oněm čtyřem," uvedl v tiskové zprávě o aktuální výši hypoindexu Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select. 

Podle výpočtů společnosti se za poslední čtyři měsíce snížila průměrná sazba jen o 0,19 procentního bodu. Těžko proto očekávat, že by se za následující čtyři měsíce snížila o 1,38 procentního bodu. 

"Na druhou stranu může mít tento jev pozitivní vliv na vývoj cen nemovitostí. Protože pokud by sazby klesaly rychleji, zvýšil by se zájem o nové hypotéky a tím se zvýšila i cena nemovitostí. Takto lze očekávat spíše  stagnaci cen nebo jen velmi pozvolný růst," míní Sýkora. 

Swiss Life Hypoindex vypočítává průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro ukazatel LTV do 80 %, tedy pro nové smlouvy zájemců, kteří si nejméně pětinu odhadní ceny nemovitosti zajistí sami. 

Měsíční splátka takto nastaveného hypotečního úvěru ve výši 3,5 milionu korun při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,38 % p. a. byla v září 21 248 korun. Od začátku letošního roku klesla o 1341 Kč.

Nezabírá konkurence, nepomohla zřejmě ani nová pravidla pro splácení

Pesimismus v otázce ceny peněz na bydlení pramení i z toho, že v srpnu byla průměrná sazba podle indexu 5,42 % a za rok a půl klesla bez setiny přesně o jedno procento. To zdaleka nekopíruje fakt, že Česká národní banka snížila ve stejném období svoji klíčovou sazbu o 2,5 procentního bodu.

„Nicméně lze očekávat, že po prázdninách minimálně některé banky sáhnou k akčním pobídkám a některé z nich jistě budou i formou snížené základní sazby. Je tak možné, že během dalších dní dojde k dalšímu poklesu sazeb, který ovšem může být pouze dočasný," doplnil Jiří Sýkora.

Hypotéka na míru?

Najdeme vám tu nejvýhodnější hypotéku. Ať už o hypotéce teprve uvažujete, nebo ji chcete refinancovat, porovnejte si nabídky na trhu a vyberte tu nejvýhodnější.

Se svými kolegy přitom upozorňuje na to, že na trhu zatím nezabírají ani marketingové akce bank, které se snaží nabídkou nápadně nižší sazby oproti konkurenci strhnout zájem klientů na svoji stranu, jako to nedávno udělala například Moneta Money Bank

Na uchazeče o úvěry ovšem působí i další vlivy, kromě zmíněných stále vysokých cen nemovitostí i celková inflace, která v posledních letech zvýšila náklady na živobytí. A úrokovým sazbám hypoték zřejmě nepomáhají ani nová pravidla pro předčasné splácení těchto spotřebitelských úvěrů

Z nich sice mohou banky díky novelizaci získat od 1. září vyšší poplatky, ovšem neprosadily do legislativy tak vysoké sankce za předčasné splacení, jak si představovaly. I tvorba finančního polštáře pro tyto případy se zřejmě stále propisuje do nabídkových úrokových sazeb. 

"Z toho důvodu jsou všechny sazby navýšené o přirážku, která má bankám zajistit polštář kompenzující právě ony účelně vynaložené náklady. Bohužel se tak děje u všech klientů, tedy i u těch, kteří nikdy k předčasnému doplacení úvěru nepřikročí. A proto sazby hypoték neklesají tak rychle, jak by mohly,“ uzavřel Jiří Sýkora.

 

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: Spotřebitel