Inflace v listopadu zůstala pod třemi procenty, potraviny už zase zdražují

10. 12. 2024 09:57 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU
perex-img Zdroj: Depositphotos

Meziroční míra růstu spotřebitelských cen dosáhl v listopadu 2,8 % procenta, tedy stejné úrovně jako v říjnu. Nenaplnily se tak obavy některých analytiků, že inflace atakuje tři procenta. Ovšem zdražovat opět začaly základní potraviny.

O drahém másle nebo skokově rostoucích cenách vajec v předvánoční době už asi v posledních týdnech slyšel a četl každý. A hlavně to zřejmě každý pocítil ve svém účtu za nákup.

Podle Českého statistického úřadu v listopadu spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, když tento růst způsobily zejména vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů. 

Meziročně se míra inflace oproti říjnovému číslu nepohnula, ale mění se její příčiny.  

„V listopadu ceny oproti loňskému roku vzrostly stejně jako v říjnu o 2,8 %. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl však odlišný. Jediným oddílem, kde ceny meziročně klesly, bylo odívání a obuv, a to o necelé jedno procento,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Čtěte také: Přeplatek za léky už vám pojišťovna nevrátí. Ochranné limity budou sledovat lékárníci

Vejce zdražila skoro o čtvrtinu

Ceny zrychlily růst zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde konkrétně vejce meziměsíčně zdražila o 23,3 % a dobře si nevedou ani v porovnání s loňským listopadem: 

"Meziročně ceny ve skupině mléko, sýry, vejce přešly z poklesu o 0,1 % v říjnu v růst o 4,3 % v listopadu, z čehož ceny vajec přešly z poklesu o 5,6 % v říjnu v růst o 31,7 % v listopadu," uvedl Český statistický úřad. 

Ceny masa klesly oproti loňsku o 1,3 % (v říjnu pokles o 3,4 %). 

Mírným pozitivem je zpomalení meziročního cenového růstu v oddíle bydlení. Střecha nad hlavou však stále zdražuje a má výrazný vliv na celkovou inflaci. Ceny elektřiny vzrostly o 9,2 % (v říjnu růst o 10,5 %) a ceny plynu klesly o 2,9 % (v říjnu pokles o 2,3 %). Meziročně stouply i ceny nájemného z bytu o 6,3 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o čtyři procenta, vodného o 10,9 %, stočného o 13,4 %, tepla a teplé vody o 8,5 %.

"Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde se zvýšily ceny lihovin o 3,3 %, piva o tři procenta a tabákových výrobků o sedm procent. Ceny vína meziročně klesly o dvě procenta," doplnili statistici, jejichž podrobnou zprávu můžete prostudovat na webu ČSÚ


Čtěte také:

Spoření v prosinci. Kam bezpečně s penězi? Aktuální přehled změn a všech nabídek na trhu

Články ze sekce: MAKRODATA A EU