Informativní důchodovou aplikaci využívají uživatelé nejčastěji ke kontrole evidované doby pojištění, zjištění data dosáhnutí svého důchodového věku nebo své předběžné výše důchodu.
Čím blíže se uživatel přibližuje k hranici svého důchodového věku, tím jsou data v aplikaci přesnější.
„Odhadovaná výše důchodu není predikcí do budoucna, ale vyjádřením v současné hodnotě peněz bez ohledu na budoucí valorizace, inflaci a podobně. Díky tomu si klient může udělat lepší představu o výši svého důchodu v porovnání s aktuální ekonomickou situací a vyhodnotit, jak se nejlépe na nové životní období připravit,” uvádí tisková zpráva ČSSZ.
Jestliže uživatel zjistí, že mu aplikace neeviduje některé doby pojištění, může je na ČSSZ doložit. Jak na to, zjistí v informativním letáku od ČSSZ.
Jak se do Informativní důchodové aplikace přihlásit?
Do aplikace IDA se lze přihlásit jednou z forem Identity občana (např. eObčanka, bankovní identita, mobilní klíč eGovernmentu) nebo přes založenou datovou schránku. Přihlásit se lze také prostřednictvím zahraničního identifikačního prostředku podle unijního nařízení eIDAS.
Skrze aplikaci lze také požádat o důchod online
Prostřednictvím aplikace IDA lze také od roku 2023 podat žádost o důchod online. Jak na to uvádíme v našem předchozím článku.
„Žádost o důchod online je koncipována tak, aby klienta provedla i předdůchodovým poradenstvím. Klient uvidí odhadovanou výši starobního důchodu podle data odchodu do důchodu, které si zvolí. Výpočet bude orientační, přesto klient uvidí, co má na výši jeho důchodu vliv. Zjistí si tak, co je pro něj, například s ohledem na datum přiznání starobního důchodu, nejvýhodnější,“ dodává František Boháček.
Čtěte také:
Tajnůstky kolem peněz „pro radost“. Jak vycházíme s penězi v domácnosti a co držíme pod pokličkou
Zdroj: Shutterstock