Je čas na zafixování ceny energií? Elektřina i plyn začínají pomalu ale jistě zdražovat

13. 6. 2024 14:30 | , Finance.cz
Spotřebitel

Podle odborníků vše nasvědčuje tomu, že ceny elektřiny i zemního plynu, které od loňska výrazně poklesly, budou opět růst. Pro většinu odběratelů tak dává největší smysl zafixovat si cenu právě teď, a to ideálně na dva roky.

Meziročně jsou ceny energií na burze levnější o desítky procent

Megawatthodina elektřiny nebo zemního plynu je na burze meziročně levnější o desítky procent, což dodavatelé průběžně promítají do svých ceníků. Podle odborníků je tedy správný čas si ceny energií fixovat. Přitom se nedá očekávat, že v dohledné době nastane další zlevňování. 

Elektřina i zemní plyn začínají pomalu ale jistě zdražovat

„Elektřina i zemní plyn začínají pomalu ale jistě zdražovat. Nahrává tomu fakt, že dva největší výrobci elektřiny z uhlí oznámili, že je pravděpodobné, že budou odpojovat své uhelné elektrárny dříve, než bylo v plánu,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energie portálu Kalkulátor.cz. „V případě plynu je velkým rizikem růstu ceny snaha EU o omezení anebo úplné odstavení dodávek této komodity z Ruska, přičemž LNG terminály nemají potřebnou kapacitu. Rostoucí průmysl současně žene poptávku po energiích i jejich ceny na burzách nahoru,“ dodává Lukáš Kaňok.

Fixovat ceny energií? Ano, ale nejdéle na 2 roky

Podle něj vycházejí nejlépe jednoleté a dvouleté fixace. Tříleté fixace už jsou výhodné o něco méně a ze všeho nejméně se zákazníkům vyplatí smlouvy bez fixace platné na dobu neurčitou. „V současnosti nastal vhodný čas zafixovat si aktuální platné ceny, které dodavatelé mají pro nové zákazníky, a to do té doby, než vyprodají to, co se jim v minulých týdnech podařilo nakoupit velmi levně. Optimální je nyní dvouletá fixace,“ doporučuje Lukáš Kaňok s tím, že novou smlouvu může odběratel podepsat půl roku před tím, než mu skončí smlouva stávající.

Relativní novinkou na trhu s energiemi je možnost zafixovat na 2 roky cenu LPG. Přestože je LPG cenově poměrně stabilní – na rozdíl od zemního plynu zde díky nezávislosti na Rusku během energetické krize nenastaly výraznější cenové turbulence –, od loňského léta nabízí jako první v Česku fixaci topného propanu pro domácnosti společnost Primagas. 

Tip: Samosběr třešní 2024: kde letos zaplatíte nejméně za kilogram?

LPG se vyplatí nakupovat v létě

Zkapalněný ropný plyn zpravidla v podobě čistého propanu dodávaného do zásobníku poblíž vytápěného objektu využívá v Česku asi 23 tisíc domácností. Vyplývá to z výsledků Sčítání lidu, domů a bytů 2021. Obliba propanového vytápění přitom v posledních letech roste. „Lidé přecházejí na LPG často z tuhých paliv při odstávce starého kotle a buď nemají v dosahu rozvody zemního plynu, nebo je vybudování zcela nové plynové přípojky neúměrně drahé,“ popisuje Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas.

Zásobu kapalného propanu je stejně jako případě dřeva nebo pelet ideální nakoupit po skončení topné sezóny, během léta. V této době jsou ceny nejnižší. Například předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský doporučuje nakupovat v dubnu nebo květnu, kdy bývají pelety až o dvacet procent levnější než na podzim. Podle Jiřího Karlíka z Primagasu lze nákupem zásoby kapalného propanu během léta ušetřit asi desetinu nákladů. 

„Při objednávce v období od května do srpna, kdy je LPG na burze většinou nejlevnější, si zákazník může letní cenu propanu fixovat i pro další odběry kdykoliv v průběhu následujících dvou let,“ říká Jiří Karlík a dodává, že v dnešní době už ani není nutné platit za dodaný plyn jednorázově, ale lze nastavit zálohové platby. Propan tak v sobě díky možnosti předzásobení, sezónní slevy a současně rozložení platby za energii do celého roku kombinuje výhody tuhých paliv a zemního plynu či elektřiny.

Tip: Máte nárok vidět vyúčtování od pronajímatele, pokud platíte služby paušální částkou?

 

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: Spotřebitel