Koruna oslabuje, ČNB formálně ukončila intervence ve prospěch koruny, úrokové sazby ČNB ponechala

3. 8. 2023 15:48 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU
perex-img Zdroj: Shutterstock

ČNB na své srpnové radě ponechala úrokové sazby na stávající úrovni, navíc oficiální ukončila intervenční režim, na což reagovala česká koruna oslabením. O kolik koruna oslabila? V jaké výši jsou sazby? Jak ČNB změnila výhled na ekonomický růst v tomto a dalších letech?

Úrokové sazby ČNB ponechala na nynější úrovni

Česká národní banka (ČNB) ponechala úrokové sazby na stávající úrovni:

  • Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 7 %
  • Diskontní sazba zůstává na 6 %
  • Lombardní sazba zůstává na 8 %.

Pro toto rozhodnutí hlasovalo všech 7 členů bankovní rady.

ČNB: Intervence proti oslabování koruny formálně ukončeny

ČNB dnes formálně ukončila intervence proti oslabování koruny, na což koruna reagovala oslabením o více než 20 haléřů. Další oslabování koruny lze předpokládat.

Nezastavilo jej ani zdůraznění guvernéra ČNB Aleše Michla, že silný kurz koruny je pro bankovní radu stále podstatný, a to navzdory rozhodnutí o formálním ukončení intervenčního režimu.

ČNB neintervenuje proti oslabování koruny již od října

ČNB neintervenuje proti oslabování koruny již od října 2023.

Intervenční režim byl oznámený v květnu 2022. ČNB zároveň obnovila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv.

Slabší koruna nepotěší motoristy

Slabší koruna se projeví v cenách na čerpacích stanicích, protože koruna již oslabovala před formálním ukončením intervenčního režimu, cena ropy od začátku léta roste a navíc od 1. srpna 2023 se spotřební daň na naftu zvýšila o 1,50 Kč za litr na 9,95 Kč za litr.

ČNB zhoršila makroekonomickou prognózu: růst ČR nebude 0,5 % HDP, ale jen 0,1 % HDP

ČNB snížila odhad roční inflace, ta letos bude mít hodnotu zřejmě 11 %, v květnu ČNB předpokládala 11,2 %. V roce 2024 dle ČNB klesne inflace 2,1 % (v roce 2022 dosáhla inflace 15,1 %).Do prognózy ČNB se tak projevují odeznívající silné nákladové inflační tlaky, které měly původ v externím prostředí, i poptávkové tlaky plynoucí z domácí ekonomiky.

ČNB odhaduje meziroční růst HDP 0,1 %., v květnu činil odhad ČNB 0,5 % HDP.

Dodejme, že HDP podle předběžného odhadu ČSÚ ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 %, v předchozím čtvrtletí česká ekonomika stagnovala.

Meziročně ve 2. čtvrtletí HDP klesl o 0,6 %. Proti růstu působila i nadále zejména spotřeba domácností, kterou tlumí vysoké ceny energií a potravin, negativní sentiment a vyšší úrokové sazby. Ekonomika se podle našich analýz pohybuje pod svým potenciálem.

Na druhou stranu nezaměstnanost zůstává nízká a trh práce napjatý.

Průmyslová produkce v meziročním vyjádření roste, a to zejména díky oživení výroby v automobilovém průmyslu v důsledku odeznívání problémů v dodavatelských řetězcích. Nicméně hodnota nových zakázek v průmyslu meziročně klesá. Zahraniční poptávka zvolňuje, a to i díky přísné měnové politice velkých centrálních bank a postupnému odeznívání vládních opatření přijatých během energetické krize.

Útlum zažívá na realitní í hypoteční trh, což postupně přispěje k dalšímu zmírnění jádrové inflace. Dvouciferný meziroční pokles objemu čistých nových hypoték pokračoval i v posledních měsících. Za leden až červen klesl objem čistých nových hypoték meziročně o 56 %.

Články ze sekce: MAKRODATA A EU