Výsledek plynoucí z čerstvé zprávy Českého statistického úřadu je uklidněním po číslech za duben, kdy meziroční míra inflace po předchozích měsících poklesu stoupla o 2,9 procenta.
"Zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedli statistici.
S tím souhlasí i analytik Martin Kron v komentáři Raiffeisenbank: "Zcela zásadním faktorem byl opět vývoj v oblasti potravin. Rizikem je ovšem opětovné navýšení jejich cen, proto je třeba dále pozorně sledovat vývoj v tomto segmentu, aby nedocházelo k neopodstatněnému cenovému nárůstu."
Například ceny mouky byly oproti loňskému květnu nižší o 23,5 %, masa o 5,8 %. Ceny nealkoholických nápojů sice stoupaly, ale mírněji než v dubnu - o čtyři procenta. Proti pozitivnímu trendu tlačily také stoupající ceny nájemného nebo energií v oddíle bydlení.
Meziměsíčně se celková cenová hladina v květnu nezměnila, i když v jednotlivých částech hodnoceného spotřebního koše byl vývoj odlišný, jak se můžete přesvědčit v podrobné zprávě.
„Květnová cenová hladina se oproti minulému měsíci nezměnila. Ve většině oddílů spotřebního koše byly zaznamenány pouze nevýznamné cenové pohyby, které se vzájemně vykompenzovaly,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Podle komentáře Raiffeisenbank je díky blízkosti inflačního cíle České národní banky prostor pro další uvolňování měnové politiky a snižování úrokových sazeb, ke kterému by mohlo dojít už zasedání 27. června.
Tip: Spoření v červnu: kam s penězi? Podrobný přehled všech nabídek