Analýza Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ukázala, že každého 5. zaměstnavatele omezuje nedostatek zaměstnanců. Problém je velmi rozsáhlý a dle analýzy chybí zaměstnavatelům 249 tisíc pracovníků.
Právě nedostatek zaměstnanců považuje za jedno z hlavních omezení až 14 % zaměstnavatelů.
Málo zaměstnanců trápí velké firmy a málo placené práce
Vetší problém je to pro velké firmy a pro firmy z odvětví s nižšími mzdovými a kvalifikačními požadavky.
Firmy se však potýkají i s nedostatkem odborných pracovníků, což má zřejmě vážnější dopady pro rozvoj ekonomiky jako celku.
Podle MPSV celkem 14 % zaměstnavatelů v posledním půlroce zaměstnávalo cizince z neevropských zemí. Z 56 tisíc zaměstnavatelů, jejichž podnikání omezuje nedostatek zaměstnanců (pětina z celku) pouze 13 % zvažuje zaměstnání takových cizinců do všech poptávaných pozic a 33 % uvažuje o cizincích na konkrétní vybrané pozice.
Plány firem zaměstnávat cizince závisí zejména na zaměstnavatelově odvětví a současné zkušenosti s prací cizinců.
Tip: Jaké jsou návrhy minimální mzdy na rok 2024, jaká je v okolních zemích?
Cizinci ze zemí mimo EU vítáni, hlavně pro práce bez nutné kvalifikace
Na 9 % reportovaných VPM zaměstnavatelé preferují cizince mimo EU, naopak na 26 % pozic nejsou ochotni takové cizince najmout. Výrazně větší preferenci zaměstnat na dané pozice cizince sledujeme u manuálních profesí bez zákonem vyžadované odborné kvalifikace a spíše bez středního či vyššího vzdělání. Nabízené mzdy se v případě takových pozic pohybují v nejnižším intervalu a jedná se tak o pracovní místa s obecně nižšími mzdami.
Nedostatek pracovníků může bránit v expanzi firem i v plnění nasmlouvaných závazků. Na druhou stranu však může sloužit jako motivace k mzdovému růstu a k technologickým změnám.
Robotizace možná, ale neplánovaná
Součástí šetření byly proto i otázky na možnosti robotizace neobsazených míst. Ukazuje se, že robotizace pracovního místa je možná z větší části právě u nízkokvalifikovaných manuálních pozic, na které zaměstnavatelé explicitně preferují cizince ze třetích zemí. Přesto však firmy neplánují tato místa ve větší míře robotizovat.
Tip: Vypočítejte si svou čistou mzdu v naší mzdové kalkulačce