Ukázal to průzkum Index prosperity a finančního zdraví Čechů, který společně realizují Česká spořitelna, portál datové žurnalistiky Evropa v datech a Sociologický ústav AV ČR. Sběr dat zajistila v průběhu května 2023 agentura IPSOS. Průzkumu se zúčastnily dva tisíce respondentů ve věku 18 až 65 let.
V nájmu bydlí přibližně čtvrtina Čechů, ovšem více než polovina z nich se chce přestěhovat do vlastního bydlení. A to i přesto, že jeho pořízení nás vyjde nejdráž z celé EU, na průměrný byt vynaložíme 14,9 ročních platů, uvádí zpráva.
Nájemní bydlení v Česku tak postupem času nabývá na popularitě, je to ale způsobené zejména nedostupností vlastního bydlení.
„V Česku za poslední rok výrazně narostl zájem o nájemní bydlení. Mezi odborníky už se používá i vlastní termín ‚renesance nájemního bydlení‘. Vlastnické bydlení se vinou vysokých úrokových sazeb u hypoték stalo prakticky nedostupné,“ říká v tiskové zprávě Tomáš Carba z Asociace nájemního bydlení.
Přesto Češi po vlastním bydlení stále touží. Toto štěstí mají dnes téměř tři čtvrtiny dotazovaných. Nejčastěji obývají rodinné domy, které vlastní přímo, nebo patří někomu z rodiny či blízkých lidí. "Takovým způsobem bydlí 40 % Čechů, zatímco u bytů (včetně těch družstevních) jde jen o zhruba 32 %," vyšlo z průzkumu.
Pro nadpoloviční většinu Čechů jsou náklady na bydlení velkou zátěží pro rodinný rozpočet, pro každého desátého dokonce velmi velkou zátěží. „Navíc skoro čtyřiceti procentům z nás se situace výrazně zhoršila ve srovnání se situací před dvěma lety, tedy před energetickou krizí a obdobím vysoké inflace. Tehdy představovaly náklady na bydlení velkou zátěž jen pro třetinu Čechů,“ vysvětluje Kamila Fialová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
S problémy se nyní může potýkat více než pětina Čechů, kterým nájem, hypotéka, energie a další výdaje spolknou částku vyšší než 40 % měsíčních příjmů.
Čtěte také:
Žadatelé o příspěvek na bydlení by už nemuseli dokládat své příjmy a náklady na energie
Doby se mění, přicházejí dražší nemovitosti a dvougenerační hypotéky. Chcete 50letou hypotéku?