Evropská komise oznámila opatření, jež mají zmírnit rizika plynoucí z velkého množství zboží z mimoevropských e-commerce tržišť. Toto zboží v řadech případů neodpovídá evropským zákonům, je padělané a nekvalitní a může být i závadné na zdraví.
Tip: ČOI stáhla z trhu nebezpečnou slizovou hračku s názvem „Medvídek Putty“. Nemáte ji doma?
Navíc tržiště a různí překupníci z těchto tržišť vytváří nekalou konkurenci evropským e-shopům, ostatně nedávno si podali stížnost i české e-shopy.
Skončí výjimka pro zásilky s cenou pod 150 eur?
Evropská komise plánuje zrušit výjimku, která osvobozuje zásilky z Číny s hodnotou pod 150 eur.
Proto Komise vyzvala ke zrychlenému přijetí celní reformy rušící výjimku na tyto zásilky. Dále Evropská komise vyzývá ke zvážení dalších opatření, například zavedení manipulačního poplatku, který by se musel platit za zásilky dodávané ze zemí mimo EU. Podle Komise by měl pomoci financovat náklady na kontrolu zásilek.
Tip: Evropské spalováky brzy nebude chtít ani Afrika, věští „Electro Dad“ Staněk
Masivní nárůst čínských tržišť
Evropská komise uvádí, že v roce 2024 na společný trh EU dorazilo přibližně 4,6 miliard zásilek s hodnotou pod 150 eur, které jsou podle unijních pravidel osvobozeny od cla.
Takový příliv zboží odpovídá 12 milionům balíků denně, navíc část zboží není v souladu s evropskou legislativou. Zásilky pod 150 eur zaznamenaly razantní nárůst, zásilek s hodnotou pod 150 eur přišlo v roce 2024 2x více než v roce 2023, oproti roku 2022 se dokonce jedná o 3x vyšší hodnotu.
Komise navrhuje lepší využívání nástrojů na ochranu spotřebitele
Evropská komise navrhuje rovněž lepší využívání nástrojů, které již mají členské státy či organizace na ochranu spotřebitelů k dispozici. Chce ale také zrychlit přijímání nových opatření.
Kontrola kvality čínského zboží?
Evropská komise rovněž vyzvala k častějším koordinovaným kontrolám kvality dodávaného zboží, aby měla data pro analýzu, jaké riziko jednotliví prodejci představují. Kontroly mají probíhat ve spolupráci s celními úřady jednotlivých členských států.
Již se vyšetřuje Temu a nyní přišlo na řadu čínské tržiště Shein
Evropské sdružení národních organizací na ochranu spotřebitele (Consumer Protection Cooperation Network) by mělo zahájit společnou prověrku čínského tržiště Shein. Ta může vést až k otevření formálního vyšetřování.Již v roce 2024 loni proběhlo podobné šetření i u čínského tržiště Temu. Evropské sdružení národních organizací na ochranu spotřebitele při něm zjistilo nedostatků, například poskytování zavádějících, chybějících i chybných informací, nabízení falešných slev, uvádění falešných recenzí a vyvíjení nátlaku na spotřebitele na rychlý nákup.
Temu rovněž aktuálně čelí oficiálnímu vyšetřování kvůli možnému porušování nařízení o digitálních službách (Digital Services Act, DSA).