O novele bylo hodně slyšet v souvislosti s návrhem zavést výpovědi ze strany zaměstnavatele bez udání důvodu. Tento institut tam nakonec není, ovšem kolem výpovědí se řada věcí změnit má.
Například pravidlo, že výpověď podaná kteroukoli ze stran bude platná dříve, protože výpovědní lhůta začne běžet hned od předání dokumentu, nikoli až od začátku následujícího měsíce, jak tomu bylo dosud.
Flexibilnější rozvázání pracovního poměru
Novinkou je také zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc v případě výpovědi dané z důvodu, že zaměstnanec tzv. porušil pracovní kázeň nebo nesplňuje zákonné předpoklady či požadavky zaměstnavatele pro výkon práce.
V případě, kdy byl se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr výpovědí nebo dohodou z důvodu, že dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost vykonávat dosavadní práci v důsledku pracovního úrazu, nemoci z povolání nebo ohrožení touto nemocí, obdrží nově zaměstnanec zvláštní náhradu, která bude zaměstnavateli refundována pojišťovnou ze zákonného pojištění.
Nové výhody pro rodiče
Novela také umožní zaměstnancům, kteří čerpají rodičovskou dovolenou, vykonávat u téhož zaměstnavatele na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce stejný druh práce, jaký vykonávali před nástupem na tuto dovolenou.
Dále bude zaručen návrat na stejnou pracovní pozici a stejné pracoviště pro zaměstnance, kteří se vracejí z rodičovské dovolené před dosažením druhého roku věku dítěte.
„Jedná se o výrazné posílení práv zaměstnanců oproti současnému stavu. Dosud totiž platí nárok na stejné místo pouze v případě návratu z mateřské dovolené. Jde o motivační opatření, které doplňuje další již existující kroky, jako je například podpora částečných úvazků či dětských skupin,“ doplnil v tiskové zprávě ministr práce Marian Jurečka.
V rámci změn dojde také k navýšení maximální délky zkušební doby a umožnění jejího prodloužení na základě vzájemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. U řadových zaměstnanců bude moci trvat až čtyři měsíce, u vedoucích zaměstnanců až osm měsíců.
Mezi další novinky patří možnost, aby nezletilí ve věku od 14 let vykonávali lehké práce v době hlavních letních prázdnin, a to i bez ukončené povinné školní docházky. To poskytne mladým lidem více příležitostí k získání pracovních zkušeností a přivýdělku během letních měsíců.
Čtěte také: Aktuální změny zákoníku práce a jejich dopad do pracovněprávní praxe