Od září začíná platit novela, která banka umožňuje bankám promítnutí více z nákladů, které jim při předčasném splacení vznikají.
Od září bude více možností, jak splatit hypotéku bez poplatku
Zákon o spotřebitelském úvěru § 117 umožňuje splatit spotřebitelský úvěr na bydlení bezplatně:
- během jednoho měsíce před dnem výročí smlouvy hypotéky, pokud je splátka do 25 % celkové výše úvěru na bydlení,
- během tříměsíční lhůty poté, co vám poskytovatel úvěru sdělil před refixací návrh nové výše úrokové sazby až do dne refixu,
- v období, pro které není stanovena pevná zápůjční sazba,
- v situaci, kdy získáte plnění z pojištění určeného k zajištění splácení úvěru,
- pokud dlužník nebo jeho manžel či partner zemře, je dlouhodobě nemocný nebo invalidní, což vede ke snížení jeho schopnosti úvěr splácet.
Od září se tento výčet ještě rozšíří o další dvě možné situace:
- prodáváte danou nemovitost a zároveň platí, že od sjednání smlouvy o úvěru na bydlení uplynulo aspoň 24 měsíců,
- při vypořádání společného jmění manželů během rozvodu, pokud je předmětem vypořádání i nemovitost, která byla úvěrem financována nebo sloužila jako zástava (a zároveň platí, že od sjednání úvěru na bydlení uplynulo aspoň 24 měsíců).
Rozvolnění pravidel pro stanovení poplatku za předčasné splacení hypotéky
Novela rozvolňuje pravidla pro stanovení poplatku za předčasné splacení hypotéky.
Do 31. srpna platí, že banka může naúčtovat poplatek ve výši účelně vynaložených nákladů, které s předčasnou splátkou hypotéky vznikly.
Po různých upřesnění a problémech se v současnosti jedná o administrativní náklady, které přímo souvisejí s předčasným splacením (např. náklady na odměnu zaměstnance, který proces zpracovává, náklady na telefon a poštu, poplatky katastru apod.). Výsledkem je, že nyní banky poplatek za předčasné splacení hypotéky více méně neúčtují, a když už, tak jen v řádu stokorun.
Banky ovšem dlouhodobě upozorňuje, že administrativní náklady nejsou jediné, s kterými banka musí počítat.
Splácejí-li klienti hypotéku předčasně ještě před uplynutím doby fixace, vznikají nám dva druhy nákladů. Administrativní náklady a náklady spojené s financováním hypoték, které se rovnají ceně peněz na finančním trhu, které použijeme na financování dané hypotéky. Ačkoli jako banka neseme oba druhy nákladů, v tuto chvíli klientům účtujeme pouze administrativní náklady,
uvedl pro Měšec.cz Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.
Poplatek za předčasné splacení hypotéky od 1. září 2024
Od září budou moci banky za předčasné splacení úvěru na bydlení naúčtovat kromě administrativních nákladů, které mohou dosáhnout maximálně 1000 Kč, také rozdíl mezi původní sjednanou sazbou a aktuální sazbou na finančním trhu.
Poplatek za předčasné splacení může dosáhnout až 0,25 % z předčasně splacené části úvěru za každý (i započatý) rok do konce fixace, maximálně však 1 % předčasně splacené částky. U předčasné splátky ve výši 2 mil. Kč může poplatek činit až 20 tis. Kč, u splátky ve výši 4 mil. Kč až 40 tis. Kč.
Většina bank poplatky zvýší, výjimky tvoří Air Bank a Creditas
Většina bank uvedla, že možné navýšení využijí. Najdou se ovšem i výjimky. Air Bank a Creditas uvedly, že od září neplánují měnit poplatky u předčasného splacení hypoték.
Kompletní přehled postupu jednotlivých bank najdete na Měšci.