Aktivních smluv v "penzijku" stále ubývá. Jak je ovlivní přísnější příspěvky?

27. 8. 2024 16:37 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY
perex-img Zdroj: Depositphotos

Počet aktivních smluv na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření dál klesá. Za první pololetí letošního roku jich skončilo přes 114 tisíc. Otázkou je, co s trendem udělá zpřísnění podmínek pro státní příspěvky, které začalo platit od 1. července. 

Pokles v počtu smluv, který vyplývá z čerstvě zveřejněné statistiky Ministerstva financí, trvá už třetím rokem. Naposledy jich meziročně přibylo o 0,4 procenta v roce 2021, od té doby se zapisují samé více či méně výrazné ztráty. 

Oproti konci minulého roku ubylo 114 186 aktivních smluv do konce června 2024, to je pokles o 2,7 procenta. Zároveň pokračuje dlouhodobý trend v podobě přelivu peněz ze staršího penzijního připojištění (PP) do pro leckoho výhodnějšího doplňkového penzijního spoření (DPS)

Nových smluv v DPS bylo do poloviny roku necelých 188 tisíc, z toho skoro 45 tisíc převodem z PP. Kdyby přibývalo nových závazků v doplňkovém spoření stejným tempem, mohly by překonat loňský rok. 

Průměrně si účastníci do PP posílají 789 korun za měsíc, do DPP o něco více - 886 korun měsíčně. 

Tip: Kalkulačka státního příspěvku na penzijní spoření

Do ochoty budoucích českých důchodců spořit v systému DPS však letos výrazně promlouvají dvě události. Od července platí přísnější podmínky pro vyplácení příspěvků na PP i DPS, přičemž nové smlouvy na penzijní připojištění už několik let není možné uzavírat. 

Víte, jak si zajistit nejvýhodnější státní příspěvek a daňové úlevy? Podrobně jsme o tom psali například zde.

Druhou událostí roku je rozjezd dlouhodobého investičního produktu (DIP), který láká na odvážnější strategie zhodnocování peněz na důchod a rovněž možnost čerpat daňové výhody nebo příspěvky od zaměstnavatele.

Tato alternativa funguje od začátku roku. Aktuální čísla nemáme k dispozici, na jaře ovšem poskytovatelé DIP hlásili celkově zatím jen nižší desítky tisíc investorů. Rozměrů "starého a novějšího penzijka" zatím tento způsob zajištění na důchod rozhodně nedosahuje. Více od DIP se dočtete zde

 

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY