Podívejte se na seznam rizikových internetových obchodů

7. 10. 2024 13:51 | , Finance.cz
Spotřebitel
perex-img Zdroj: Depositphotos

Česká obchodní inspekce pravidelně aktualizuje seznam rizikových internetových obchodů, kterým by se měli spotřebitelé nejlépe vyhnout. O jaké internetové obchody jde?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Některé české internetové obchody nedodržují své zákonné povinnosti a uplatňování spotřebitelských práv. Na základě zjištěné praxe varuje Česká obchodní inspekce před konkrétními rizikovými e-shopy a přidává je do svého seznamu, aby varovala spotřebitele před nákupem právě v těchto obchodech.

E-shopy jsou na seznam přidávány z těchto důvodů:

  • Z webových stránek není zřejmé, kdo je provozovatelem e-shopu, tedy s kým spotřebitel uzavírá smlouvu a vůči komu může uplatňovat svá práva.
  • E-shop nezveřejňuje obchodní podmínky, případně obsah obchodních podmínek hrubě odporuje právním předpisům.
  • Česká obchodní inspekce registruje vysoký počet stížností, které se internetového obchodu týkají.
  • Provozovatel internetového obchodu s Českou obchodní inspekcí opakovaně nespolupracuje v rámci mimosoudního řešení spotřebitelských sporů (ADR).
  • Provozovatel internetového obchodu byl Českou obchodní inspekcí opakovaně sankcionován pro porušení právních předpisů na úseku ochrany spotřebitele.
  • Internetový obchod je provozován subjektem se sídlem mimo členské státy Evropské unie, ačkoliv internetový obchod může u spotřebitelů vzbuzovat dojem, že je provozován subjektem se sídlem v České republice nebo Evropské unii, např. e-shop v českém jazyce je provozován subjektem se sídlem v Číně. Spotřebitelé nemohou uplatňovat svá práva, nebo je tato možnost významně ztížena.

Spotřebitel by si měl před nákupem internetový obchod ověřit, stačí název e-shopu zadat do internetového prohlížeče. Na základě výsledků může zjistit, zda s tímto obchodem jsou ostatní spotřebitelé spokojeni či nikoliv. Ověřit lze také doménu obchodu na www.nic.cz/whois/. V případě nově vzniklé domény by si spotřebitelé měli dát pozor. Rizikem mohou být při nákupu i nápadně nízké ceny. U neznámých obchodů je vždy důležité nejdříve pročíst obchodní podmínky a zjistit, kdo je provozovatelem e-shopu.

Sezam rizikových internetových obchodů naleznete pod tímto odkazem.

Zdroj: Česká obchodní inspekce


Čtěte také: 

Jak zdarma zjistit, které úřady a firmy lustrovaly vaše údaje v registru obyvatel

"Hypotéka" přes stavebko u Buřinky končí. Zájemce o úvěr na bydlení obslouží Česká spořitelna

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: Spotřebitel