Majitelé nemovitostí zapomínají aktualizovat své pojištění nemovitosti na aktuální hodnotu. Přičemž hodnota nemovitostí v posledních letech razantně stoupla. Ceny stouply rovněž u pozemků, stavebních materiálů i stavebních prací. Také každá další úprava domu může přidat na jeho hodnotě (zateplení, výměna kotle...).
Při pojistné události pak majitelé nemovitostí dostanou pojistné plnění v mnohem menší částce, než je reálná hodnota nemovitosti. Jestliže má tedy pojištěnec sjednanou pojistku na 6 milionů na nemovitost, jejíž reálná hodnota je 10 milionů, tak nemůže očekávat, že dostane 10 milionů.
Pojišťovny totiž plnění vyplácejí na základě procentuálního rozdílu mezi výší sjednané pojistky a reálnou hodnotou nemovitosti. Více informací popisujeme v tomto článku.
„Ceny nemovitostí se neustále vyvíjejí, a dokonce ani v posledním roce, kdy došlo k poklesu poptávky po bydlení, se ceny nesnížily. Smlouvy uzavřené před několika lety tak neodrážejí skutečnou hodnotu nemovitosti. Existují dokonce nemovitosti, které mají pojistku beze změny i více než 10 let. V případě pojistné události pak taková smlouva kryje jen zlomek skutečné škody, na klienty tak čekají nepříjemná překvapení,” vysvětluje předseda sboru jednatelů ČPP Servis David Krňávek.
Dle průzkumu ČPP Servis si rizika neaktualizace pojistky uvědomuje jen 63 % lidí. Dalších 37 % osob o těchto následcích vůbec netuší. „Na finančních poradcích je, aby v rámci finančního vzdělávání svých klientů na tato rizika upozorňovali. Práce poradců a makléřů není jen o uzavírání smluv, ale především o následném servisu a dlouhodobém a odpovědném vztahu s klientem, “ doplňuje David Krňávek.
Chata v záplavové nebo povodňové oblasti: pojistí vám ji vůbec?
Konec „trestů“ za podpojištění nemovitosti. Pojišťovny možná budou pojistné plnění počítat jinak
Zdroj: Shutterstock