Státní úřad inspekce práce (SÚIP) i letos provedl sérii šetření zaměřených na případy nelegálního zaměstnávání. Úřad udělil od ledna do konce října za nelegální zaměstnávání pokuty za 143,6 milionu korun, což je o více než deset milionů více než za celý rok 2023. Za nárůstem je mimo jiné vyšší efektivita kontrol.
Od ledna do října 2024 celkově úřad provedl 16 425 kontrol, přičemž 7 000 bylo na bezpečnost práce a 5 652 na zjištění nelegální práce.
Zdroj: MPSV
Tip: Co můžete udělat s nevyčerpanou dovolenou za rok 2024?
Výše uložených pokut meziročně vzrostl o téměř 10 mil. Kč, a to ještě rok 2024 neskončil
Výše uložených pokut meziročně vzrostl o téměř 10 mil. Kč, a to ještě rok 2024 neskončil. Nejčastěji se jednalo o pokuty za zastřené zprostředkování zaměstnání, pokuty činily přes 121 mil. Kč, tedy meziročně o téměř 5 mil. Kč více.
Zdroj: MPSV
Odhalené nelegální zaměstnaní se nejvíce týkalo cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Z celkového počtu odhaleného nelegálního zaměstnávání bylo 68 % cizinců (1138) ze zemí mimo EU.
Občané ČR pak přibližně 27 % a další občané EU pak přibližně 4 %.
Zdroj: MPSV
Jaká je výše vaší čisté mzdy?
Jaké jsou nejčastější prohřešky u pracovněprávních vztahů?
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvedlo, že vedle nelegálního zaměstnávání jsou nejčastějšími porušeními v oblasti pracovněprávních vztahů a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nevyplacení mzdy, nevedení evidence odpracované pracovní doby, nedodržení odpočinku v týdnu, nevyplacení náhrady za dovolenou či nevytváření bezpečného a zdraví neohrožujícího pracovního prostředí.