Pozor na předražené dálniční známky, eDalnice.cz vedou i k sousedům

3. 7. 2024 14:15 | , Finance.cz
Spotřebitel

Při nejen letních cestách po evropské dálniční síti si dejte pozor na správnou úhradu dálničních poplatků. V České republice se to týká dálničních známek, které prodávají i někteří obchodníci s "manipulačním poplatkem". Vyhnout se mu můžete při nákupu přes oficiální kanály a totéž platí o známkách pro další země. 

Českou elektronickou dálniční známku můžete zakoupit několika způsoby, nejjednodušší je to online prostřednictvím oficiálního webu eDalnice.cz. Zde můžete známku vybrat, zaplatit a okamžitě obdržet potvrzení o platbě. 

Pokud jste známku s delší platností kupovali už dříve, ale nejste si jisti, kdy přesně, můžete podle registrační značky vozu platnost také ověřit. 

Především se však nákupem na výše uvedené adrese vyhnete tomu, abyste platili zcela zbytečnou přirážku, která půjde do kapsy překupníkům. Ti provozují na českém internetu hned několik stránek, které vypadají podobně jako státní web, ale ve skutečnosti vám známku zaregistrují tamtéž. Jen jim za to připlatíte až stokoruny navíc, jak jsme psali už dříve zde

„Je plně na uvážení kupujícího, zda si zakoupí elektronickou dálniční známku v oficiálním prodeji za cenu stanovenou v nařízení vlády, nebo za cenu vyšší u jiných prodejců. Vždy by však měl být informován o ceně samotné dálniční známky, ceně služby a podmínkách, za kterých je mu elektronická dálniční známka včetně služby nabízena,“ uvedl už před letošním zdražováním českých dálničních známek ředitel České obchodní inspekce Jan Štěpánek.

Jak si koupit českou elektronickou dálniční známku

Zdroj: Youtube.com/Elektronická dálniční známka

Navíc ze stránky eDalnice.cz vedou oficiální odkazy i pro nákup známek v dalších státech, kde jsou takto dálnice zpoplatněny, konkrétně tam najdete odkazy pro Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Rakousko a Švýcarsko. V Německu se za dálnice neplatí, v Polsku se hradí jízda v některých úsecích přes mýtné brány, stejně jako třeba ve Francii a Itálii. 

Pokud nutně potřebujete platit za českou známku fyzicky, můžete ji koupit na pobočkách České pošty nebo čerpacích stanicích EuroOil. Hmatatelnou známku ale nedostanete, jen zprostředkovanou registraci té elektronické. 

Od letošního března je možné si v ČR koupit i známku jednodenní, dále zůstaly v nabídky registrace na 10 dnů, 30 dnů a rok. Podle aktuální zprávy agentury ČTK řidiči zatím koupili přes 520 tisíc jednodenních dálničních známek za více než 103 milionů korun a očekává se, že přes léto zájem ještě stoupne. 

 
 

 

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: Spotřebitel