Jak totiž připomíná ve své zprávě Český statistický úřad (ČSÚ), v tomto případě se průměrná hrubá měsíční mzda počítá jako podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc.
"Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Strukturální výdělkové statistiky, které mají k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než celostátní průměr," píší statistici.
V prvním letošním kvartálu tedy průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku stoupla o 7 procent na 43 941 Kč (o 2 884 Kč).
„Reálná mzda v 1. čtvrtletí 2024 vzrostla o 4,8 %, a to díky nižšímu růstu spotřebitelských cen než v minulých obdobích. Po devíti čtvrtletích tak nastal obrat, i když v některých odvětvích zaměstnancům mzda reálně nevzrostla,“ komentuje Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ.
Bližší představu o umístění své hrubé výplaty v žebříčku si možná uděláte, když se podíváte na medián mezd. Ten činil 36 651 Kč. Polovina zaměstnanců má mzdu vyšší, polovina nižší než toto číslo.
"Medián mezd vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 5,5 %, u mužů dosáhl 39 541 Kč, u žen byl 33 793 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 20 753 Kč a 69 219 Kč," dokresluje ČSÚ.
A nezapomeňte, že ani jedno z výše uvedených čísel neříká nic o tom, kolik dostanete na účet a tedy můžete utrácet. Z hrubé mzdy jsou zaměstnavatelem za zaměstnance ještě odvedeny příslušné částky na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu. Můžete si to spočítat v naší kalkulačce.