Registrace ETA pro cestu do Velké Británie dnes naposledy vyjde levněji

8. 4. 2025 00:00 | , Finance.cz
Spotřebitel
perex-img Zdroj: Finance.cz

Úterý 8. dubna je posledním dnem, kdy lze za deset liber na osobu vyřídit dvouletou registraci ETA pro nepracovní cesty do Velké Británie. Od středy bude dražší.

Registraci ETA (Electronic Travel Authorisation) potřebuje každý občan EU, který do Spojeného království cestuje na méně než šest měsíců jako turista, obchodník, krátkodobý student, návštěva příbuzných a podobně. 

A týká se to lidí všeho věku, i novorozenců či školáků. A také i když jedete třeba z Irska do Severního Irska, které je součástí Spojeného království. Podrobnosti o tom, jak ETA vyřídit, kdo ji potřebuje a co je potřeba doložit, jsme popsali podrobně v tomto článku. 

V úterý 8. dubna lze povolení vyřídit ještě za 10 liber (něco málo přes 300 korun), od středy 9. dubna bude stát 16 liber, tedy skoro pětistovku. 

Prostředí mobilní aplikace ETA

Prostředí mobilní aplikace ETA

Zdroj: Finance.cz

Nenechte žádost na poslední chvíli

V testu z minulého týdne upozorňujeme na to, že mobilní aplikace, přes kterou se registrace řeší nejpohodlněji, je zatím pouze v angličtině. Britská ambasáda v Praze má ovšem na webu i stránky v češtině, kde upozorňuje také na některé záludnosti. 

Například na otázku, kolikrát můžete během platnosti ETA navštívit Spojené království?

"ETA platí 2 roky či do konce platnosti vašeho cestovního pasu, na který je navázaná, podle toho, co nastane dříve. Během této doby můžete hranice Spojeného království překročit kolikrát potřebujete, ale ve Spojeném království můžete zůstat vždy jen maximálně 6 měsíců," uvádí velvyslanectví.

Podotýká, že registrace je nutná pro vstup, nikoli pro odjezd z Velké Británie. Proto nevadí, když během vašeho pobytu vyprší. Samozřejmě ale musíte dodržet délku a účel pobytu (například dovolená, návštěva rodiny, krátkodobé studium). S ETA nesmíte pracovat pro britské firmy nebo se v Británii oženit či vdát, na to potřebujete zvláštní vízum. A kdo má vízum, ETA nepotřebuje. 

 

Jak ukázal redakční test, ETA pro neproblematického žadatele byla vyřízena během několika minut od odeslání žádosti. Stále tedy nejsou vyloučeny situace, kdy vás osloví kamarád: "Mám letenku navíc, poleť se mnou zítra do Londýna!". Ovšem vydání ETA obratem není zaručeno, úřady si dávají lhůtu tří pracovních dnů. 

V případě spontánní cesty byste měli před odjezdem o ETA zažádat a zbytek případně řešit při pasové kontrole na hranicích království (respektive na britském letišti). Bez podání žádosti tam nejezděte.

Pro přestup na britském letišti ETA není potřeba

A co když na britském letišti jen přestupujete? "ETA není vyžadována, pokud při přestupu na letišti nepřekročíte hraniční kontrolu. Tedy například pokud letiště Heathrow nebo Gatwick opustíte, protože další let máte až za mnoho hodin, ETA budete potřebovat. Pokud na letišti zůstanete a nepřejdete přes hraniční kontrolu, ETA nebudete potřebovat," uvádí ambasáda. 

Zdroj: Velvyslanectví Velké Británie v Praze

Jak žádat o registraci ETA pro cestu do Spojeného království

Zdroj: Youtube.com/Home Office

Články ze sekce: Spotřebitel