"Podle zpřesněného odhadu klesl hrubý domácí produkt (HDP) ve 2. čtvrtletí meziročně o 0,4 % a mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 %. Meziroční pokles HDP byl ovlivněn nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob, naopak pozitivně působily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka," uvedl v tiskové zprávě Český statistický úřad.
Ekonomika tak zaznamenala první mezikvartální růst po třech čtvrtletích poklesu a stagnace. Červencový odhad počítal s meziročním poklesem o 0,6 procenta, růst mezi mezi čtvrletími trefil přesně.
Projevila se v něm i vyšší spotřeba domácností, která oživuje po roce a půl. Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně klesly o 2,0 %, z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností mezičtvrtletně vzrostly o 0,2 %.
„Na straně poptávky byly ve 2. čtvrtletí hlavními faktory mezičtvrtletního růstu HDP tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka. Pozitivně přispěly také vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností, které vzrostly poprvé po šesti čtvrtletích. Naopak významně negativní vliv na mezičtvrtletní srovnání měla změna stavu zásob," okomentoval statistiku Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
"Technická recese české ekonomiky ze druhé poloviny loňského roku je za námi. Přesto Česko jako poslední evropská země ještě nepřekonalo pandemickou recesi a stále se výkon jeho hospodářství pohybuje pod předpandemickou úrovní. Růst fixních investic a export plus postupné oživení spotřeby domácností jsou příslibem budoucího, i když stále křehkého oživení," uvedla v komentáři na sociální síti X hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Ministerstvo financí v srpnové prognóze uvedlo, že za celý letošní rok očekává pokles HDP o 0,2 procenta. Podle srpnové prognózy České národní banky by ekonomika letos měla za celý rok vzrůst o 0,1 procenta.
Čtěte také: HDP Česka v roce 2022 se snížil na 91 % průměru EU. Dvě země nás přeskočily, které?