Dle serveru Novinky.cz nebude zavedena spotřební daň na tiché víno, serveru to potvrdily tři zdroje nezávisle na sobě. Premiér odmítl situaci komentovat.
Spotřební daň na tiché víno
Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhoval zavedení spotřební daně na tiché víno ve výši 23,40 korun za litr tichého vína, což by mohlo přinést do státního rozpočtu až 5 miliard korun.
V současné době se platí spotřební daň na šumivé víno a vinné meziprodukty (například burčák) ve výši 23,40 korun za litr. Navíc spotřební daň na tiché víno má zavedena pouze Franci, zatímco okolní země ji zavedenou nemají.
Tip: Vypočítejte si zdanění vína v naší kalkulačce
Proti zavedení spotřební daně na tiché víno se postavil ministr zemědělství, poslanci i hejtman
Proti uvažovanému zavedení spotřební daně na tiché víno se postavili vinaři, společně s nimi protestoval dokonce i člen vlády, ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) i jeho spolustraník jihomoravský hejtman Jan Grolich. Všichni upozorňovali na zvýšení byrokracie vinařů a zvýšení tlaku na české a moravské vinaře, kteří nemohou konkurovat cenově levným dováženým vínům z teplejších oblastí.
Naopak řada ekonomů i adiktologové uvítali zavedení spotřební daně i na tiché víno, protože se jedná o jediný druh alkoholu, který nepodléhá spotřební dani. Navíc spotřeba alkoholu v Česku je velmi vysoká, což stojí státní rozpočet miliardy korun. Navíc víno hraje významnou roli v růstu alkoholismu u mladých žen.
Víno je navíc jediná skupina alkoholických nápojů, kde došlo k nárůstu oproti roku 2005.
Tip: Víno v Evropě: Kdo platil nejvyšší spotřební daň v roce 2012?
Opravdu nebude uvalena spotřební daň na tiché víno?
Potvrzení o tom, že nebude uvalena spotřební daň i na tiché víno, proběhne zítra, kdy má vláda představit konsolidační balíček, kde vláda zveřejní kroky ke zkrocení rozkolísaného státního rozpočtu.
Tip: Ministr zemědělství šaškem? Udělal reklamu Lidlu, všichni se mu smějí
Zdroj: Pixabay