Ceny u dodavatelů sice v posledních měsících klesají z rekordních výšin, leckoho s končící fixací však stále čeká nepříjemný skok. Kdo dosud platil cenu fixovanou před třemi lety, může za silovou složku v dodávce energií nově zaplatit i více než dvojnásobek. A zdražily i regulované položky za distribuci a ostatní náklady.
Proto se možná i vám může vyplatit změnit dodavatele, neboť firmy mezi sebou po zrušení vládních cenových stropů začaly opět soupeřit o zákazníky.
Energetický regulační úřad (ERÚ), který se svými rozhodnutími na cenách za energie podílí, přidal na svůj web Srovnávač nabídek dodavatelů elektřiny a plynu, s nímž konkuruje podobným nástrojům od komerčních zprostředkovatelů nabídek.
Na rozdíl od nich nástroj uživatele pro získání výsledků srovnání nenutí k předání osobních údajů a kontaktů, které by následně mohlo vést k vnucování nějaké konkrétní nabídky. A pokud máte k dispozici svou fakturu za energie ve standardním formátu (zpravidla dostanete od dodavatele soubor PDF), je použití opravdu jednoduché.
„Abychom změnu dodavatele usnadnili, přidali jsme do našeho srovnávače novou unikátní funkci, díky které umí sám načítat data z faktur dodavatelů. Spotřebitel už nemusí listovat vyúčtováním a přepisovat údaje o své spotřebě nebo používané sazbě. Stačí, aby nahrál fakturu a webové stránky to udělají za něj,“ popsal v tiskové zprávě Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ. A funguje to, jak vyzkoušela redakce Finance.cz.
Srovnávač ERÚ aktuálně porovnává nabídky od 33 dodavatelů elektřiny a 30 dodavatelů plynu. V obou případech tak podle úřadu pokrývá více než 99 % trhu (měřeno tržním podílem dodavatelů podle počtu jejich odběratelů).
"Například u nejběžněji používané elektrické sazby D02d se nejnižší nabídka cen pohybuje na méně než polovině ceny té nejvyšší. V ročních platbách jde přitom o rozdíl v tisícikorunách i u odběratelů s nízkou spotřebou," uvádí tisková zpráva.
Ve srovnávači lze filtrovat produkty i podle toho, zda chcete fixaci a na jak dlouho, nebo zda má některá nabídka období fixace kratší, než je doba trvání samotné smlouvy.
Stejně jako u komerčních srovnávačů ale není samozřejmě spotřebitel zbaven vlastní odpovědnosti za nastudování podmínek. Dejte si proto pozor, že smlouvu s dodavatelem ukončujte tak, aby vás nepostihly sankce. A dobře pročtěte, co vám nabízí dodavatel nový. Někdy se přitom může stát, že změna se vyplatí i za cenu "vyplacení se" ze smlouvy pokutou.
Čtěte také: Vracíme vysoký přeplatek a zároveň zvyšujeme zálohy. Jak se vyznat ve vyúčtování za energie