Oba zmíněné resorty a Asociace českých stavebních (AČSS) spořitelen budou spolupracovat na podpoře energetické transformace českých domácností. "Společně připravují systémové řešení, které urychlí zelenou transformaci a umožní snížení energetické náročnosti a modernizaci bytů a domů," uvedla AČSS v tiskové zprávě.
Podle ní má být výsledkem na jednom místě přístup k dostupným úvěrům, poradenství a dotacím pro investice do energetických úspor.
"Chceme rozšířit okruh lidí, kteří se díky dotačním programům Státního fondu životního prostředí ČR a dostupným úvěrům Stavebních spořitelen budou moci pustit do energeticky úsporných renovací svých domů a snížit si tak měsíční náklady na energie," uvedl po podpisu memoranda Petr Hladík, ministr životního prostředí.
Slibuje menší počet domácností ohrožených energetickou chudobou a zlepšení životního prostředí ruku v ruce s modernizací bytového fondu. "Naším cílem je navýšit tempo renovací až na 3 % ročně," říká Hladík.
Ministerstvo financí podpoří zachování státní podpory stavebního spoření v intencích návrhu konsolidačního balíčku veřejných financí a současně též podpoří legislativní změny vymezující působení stavebních spořitelen tak, aby se mohly aktivně zapojit do realizace programů podpory energetických úspor domácností, včetně poskytování úvěrů na investice směřující k energetickým úsporám.
Čtěte také: Co bude se „stavebkem“? Boj o zachování státního příspěvku vstupuje do závěrečné fáze
Resort životního prostředí má zapracovat zase na sladění dotačních programů a proškolení pracovníků spořitelen. „Občané budou mít nově možnost na jednom místě získat výhodné financování, poradenství i asistenci s vyřízením dotací z příslušných podpůrných programů,“ dodal Michael Pupala, 1. místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen.
Všichni aktéři si slíbili, že umožní zahájení programu podpory financování a administrace žádostí o dotace prostřednictvím stavebních spořitelen už od 1. 1. 2024.