Stovkám tisíc lidí končí smlouva u dodavatele energií, co dál?

14. 10. 2024 13:10 | , Finance.cz
Spotřebitel
perex-img Zdroj: Depositphotos

Energetický regulační úřad (ERÚ) upozornil, že až stovkám tisíc spotřebitelů bude v nadcházejících dnech a týdnech končit smlouva na dodávku energie. Proč? A jak situaci řešit?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Krach Bohemia Energy a tisíce lidí bez smlouvy s dodavatelem energií

Na podzim roku 2021 přišel krach Bohemia Energy, což byla malá ochutnávka z energetické krize. Zákazníci Bohemia Energy se tak ocitlo bez dodavatele energií a muselo hledat řešení.

Stovky tisíc lidí pak zvolilo u dodavatele energií tříletý kontrakt, a právě jim nyní končí smlouvy u dodavatele energií. a nyní stojí před rozhodnutím, jestli nechat stávající smlouvu automaticky prodloužit, změnit produkt u stávajícího dodavatele, nebo si najít dodavatele jiného. Energetický regulační úřad (ERÚ) radí, na co v takové situaci pamatovat.

Neudělám nic a využiji automatické prolongace

Řada zákazníků zvolí tu nejjednodušší možnost, neudělají nic. Většina smluv na dodávku elektřiny a plynu, které jsou uzavřené na dobu určitou, má totiž v sobě ujednání o tzv. automatické prolongaci. Znamená to, že pokud smlouvu některá ze stran nevypoví, závazek se prodlouží dle podmínek stanovených ve smlouvě.

Pokud s podmínkami prolongace nesouhlasíte, tak můžete jednat o změně smlouvy, nebo si najít jiného obchodníka a do 20. dne před prolongací stávající smlouvu vypovědět.

Na automatické prodloužení musí upozornit dodavatel

Od letoška musí dodavatel zákazníky na blížící se termín prolongace upozornit minimálně 30 dní předem a oznámit jim novou cenu a další náležitosti.

„Někteří spotřebitelé se na nás přesto obracejí s tím, že je jejich obchodník před prolongací řádně nekontaktoval. Problémy se týkají zejména e-mailové komunikace, kterou někdy dodavatelé opravdu nedokáží prokázat. Jindy je pochybení na straně zákazníků, protože do své schránky průběžně nechodí nebo zprávu přehlédnou,“ popisuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ. „Pokud však uvedeme jako kontaktní adresu tu e-mailovou, je třeba elektronickou poštu nepodceňovat a pravidelně ji kontrolovat, a to včetně pošty nevyžádané.“

Prozkoumejte trh, můžete najít výhodnější nabídku

Pro spotřebitele je vždy nejlepší být aktivní a na termín konce smlouvy myslet. Prozkoumat trh s konkurencí, jejichž nabídku můžete využít, je vždy vhodné.

Navíc stávající dodavatel si vás většinou bude chtít udržet a můžete si vyjednat výhodnější cenu než vám prvně nabídl. I proto je dobré vědět, co nabízí konkurence a přejít či případně pohrozit změnou dodavatele.

Tip: Od srpna lze sdílet vyrobenou elektřinu s ostatními lidmi. Jak sdílení funguje?

ERÚ: Pravděpodobně si připlatíte, ale možná méně než byste čekali....

I z důvodu očekávaného nárůstu ceny, které bude s pokračováním smlouvy pravděpodobně spojeno, by měli být spotřebitelé obezřetní. Ti, kteří v roce 2021 uzavřeli smlouvy na tři roky s pevnou (tzv. fixovanou) cenou, dosud hradili náklady odpovídající tehdejší cenové úrovni. Ačkoli ceny energií oproti vrcholu krize již výrazně poklesly, stále zůstávají vyšší než před jejím začátkem.

„Nechat smlouvu prolongovat je pouze jedna z možností. Do našeho srovnávače nabídek na dodávku elektřiny a plynu stačí pouze nahrát poslední fakturu, a hned zjistíte, jestli energie nepořídíte u jiného obchodníka levněji. Rozdíly jsou přitom opravdu velké – domácnosti s malou spotřebou mohou ročně ušetřit tisíce, při větší spotřebě už se bavíme i o desítkách tisíc korun,“ říká Markéta Zemanová, která zároveň upozorňuje na odlišnosti akvizičních (pro nové zákazníky) a retenčních („udržovacích“) nabídek od ceníků pro prolongace.

Srovnejte si ceny energií na ERÚ

ERÚ nabízí Srovnávač ERÚ, který vám poskytne kromě samotné ceny i další důležité informace, včetně orientační výše záloh a typu smlouvy pro jednotlivé produkty.

Výhodou srovnávače ERÚ oproti komerčním srovnávačům je to, že komerční srovnávače mohou občas nějakou nabídku preferovat. Většinou v nich musíte vyplnit telefonní číslo, čímž se stáváte cílem nabídek energetických firem a v rámci několika dnů můžete očekávat telefonát s nabídkou, "která se neodmítá". Využitím srovnávače ERÚ se tomu vyhnete.

Na rozhodnutí si nechte čas, ale pozor na termíny

Rozhodnutí, jakého dodavatele energií či druh produktu zvolit, není snadné. Někteří spotřebitelé mají rádi jistoty a smlouvy na dobu určitou, jiní raději zkouší ceny na spotovém trhu elektřiny či plynu. V každém případě se doporučuje zohlednit serióznost obchodníků, jejich historii i přístup a styl komunikace.

Proto zkoumejte reference ostatních zákazníků, zeptejte se na zkušenosti lidí ve vašem okolí. Nenechte se vtlačit výhodnou "omezenou" nabídkou na rychlé podepsání smlouvy, na druhou stranu si pohlídejte termín automatické prolongace.

Tip: Nově mohou o dotace z programu Nová zelená úsporám Light žádat domácnosti pobírající přídavky na děti

 

Články ze sekce: Spotřebitel