Aby se přesvědčili, jak „prudce zdražilo“ Chorvatsko po přechodu na euro a během sezony, porovnali kolegové z Měšce ceny některých potravin s okolními zeměmi. Jako vzor byl stanoven řetězec Lidl, protože je v Chorvatsku, Slovinsku i v Itálii.
Ne všechny výrobky byly porovnatelné. Z nákupů nicméně vyplynulo, že potraviny ve Slovinsku jsou trošku levnější, někdy i v Itálii. Hlavním zjištěním však je, že když budete nakupovat v běžných obchodních sítích, ceny jsou podobné. "Jistě, nedají se srovnat s cenami polských obchodů, ale do Chorvatska přece nejedete kvůli nakupování," konstatuje Měšec.
Dočtete se tam také, jak při cestě ušetřit za placení mýta či dálnic. Můžete se placeným úsekům samozřejmě vyhnout a jet vnitrozemskými cestami. Ovšem to je docela dobrodružná cesta pro ty, kteří dva dny z dovolené chtějí strávit v autě s průměrnou rychlostí 50 km/h.
Lepší bude si nastudovat, že dálnice se v Chorvatsku platí dvěma způsoby. "Buď zaplatíte přímo na mýtné bráně, nebo si předem pořídíte bezdrátový box (krabičku) na mýto. "K platbě mýta doporučujeme používat hlavně platební karty, hotovost mějte jen jako nouzovou. Ostatně některé mýtné brány ani hotovost nepřijímají," upozorňuje článek na Měšci. Dozvíte se v něm také o poplatkových systémech ve všech státech, přes které k moři pojedete.
A samozřejmě nejen vy, ale i vaše auto bude potřebovat energii. Třetí článek Měšce.cz se proto věnuje cenám pohonných hmot na trase. A v cíli vás možná překvapí, že ceny pohonných hmot v Chorvatsku jsou často nižší než u nás, nebo podobné. A to i na dálnici. "V zásadě tedy není moc velký rozdíl, zda natankujete na dálnici, ve městě, nebo na ostrově. Ceny jsou plus minus podobné," shrnul test Měšce.
Čtěte také: