Aktuálně se na zmíněné stránce nabízí více než 1 700 kurzů digitálního vzdělávání a rekvalifikací, a to všem zájemcům – zaměstnaným i nezaměstnaným. Na digitální vzdělávání svých občanů má Česko k dispozici 5,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy, který financuje Evropská unie.
Úhrada nákladů ve výši až 50 tisíc korun je určena pro každého, kdo si chce v kurzu vylepšit profesní dovednosti či nabýt nové. Získá tím lepší pozici na trhu práce a bude si moci najít buď lepší zaměstnání nebo mít vyšší příjem na dosavadním místě, uvedl Úřad práce v tiskové zprávě. V závislosti na typu kurzu se počítá s finanční spoluúčastí uchazeče, v digitálních dovednostech je to alespoň 18 procent z ceny kurzu.
„Byl bych rád, kdybychom pomohli lidem vydělávat víc. Do kurzů na e-shopu se nám hlásí dvakrát více žen než mužů, což jen potvrzuje to, jak dobrý je to nástroj třeba pro matky na rodičovské dovolené, které se chtějí úspěšně vrátit na pracovní trh,“ říká Daniel Krištof, generální ředitel Úřadu práce.
A zdůrazňuje, že kurzy jsou určeny všem zájemcům. Podle odborných analýz Ministerstva práce projde celý trh práce v následujících letech zásadní proměnou. V České republice vznikne do roku 2030 na 520 tisíc nových pracovních pozic a naopak 330 tisíc míst může zaniknout. Přes 90 % pracovních míst bude podle expertních odhadů vyžadovat alespoň základní digitální dovednosti (v současnosti je to cca 54 % pozic).
"Naším záměrem je soustředit se na investice do zvyšování kvalifikace zaměstnanců a podpořit jejich vzdělávání a rekvalifikace. Zlepšení digitálních dovedností se navíc lidem nehodí pouze v zaměstnání, ale i v běžném každodenním životě,“ dodal ministr práce Marian Jurečka.
Přihlášení na kurzy je snadné. Využít lze elektronickou identitu, bankovní identitu, eObčanku nebo jiné nástroje Identity občana, případně i datovou schránku. Úřad práce zaeviduje přihlášeného dočasně jako zájemce o zaměstnání, aby mohl na jeho kurz přispět a vzdělavateli poskytujícímu kurz v e-shopu částku proplatit.