Podle čerstvě zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu vzrostl hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 1,3 %.
Meziroční číslo vypadá sice optimisticky, ale je třeba ho vnímat v kontextu nízké srovnávací základny ve stejném období minulého roku, kdy HDP meziročně poklesl o 0,4 %.
„K meziročnímu růstu ekonomiky přispěly zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností, které rostou nepřetržitě od začátku roku. Pozitivní příspěvek měly také výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a zahraniční poptávka. Naopak negativní vliv měla tvorba hrubého kapitálu,“ sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
Výsledky jsou v souladu s očekáváním analytiků, kteří očekávají podobně pozitivní trend i do budoucna.
Zdroj: Český statistický úřad
"Ve čtvrtém čtvrtletí růst zesílí, když vliv budou mít i vysoké investice spojení s obnovou po povodních. K výraznějšímu zrychlení růstu české ekonomiky ale dojde pravděpodobně až v příštím roce spolu s tím, jak by mělo dojít ke zlepšení zahraniční poptávky," uvedla v říjnové prognóze pro investory Česká spořitelna.
Podobně jako další ekonomové zpráva zdůrazňuje, že zahraniční poptávka je hodně vázaná na oživení ekonomiky v Německu, odkud však zatím dobré zprávy stále nechodí. Může to proto trvat delší dobu, než se čekalo.
Pokud jde o zmíněný vliv povodní, ve třetím čtvrtletí je do svých výhledů započítaly i další bankovní analytici. Podle ČSOB mohl být růst HDP ještě výraznější, kdyby v září velká voda nepřišla.
Jako bezprostředně negativní vnímá povodně také Jan Vejmělek z Komerční banky. Firmy mají zničený majetek, nemohou vyrábět a poskytovat služby, jejich zaměstnanci řeší svoje soukromé škody a nechodí do práce. "Nedomníváme se ale, že by byl dopad z tohoto titulu nějak zásadní. Postupem času navíc převáží efekt obnovování povodněmi zničeného majetku a infrastruktury, což bude mít dočasně pozitivní vliv na hospodářský růst. Celkově jsou ale odhady tohoto typu těžko proveditelné," shrnul v říjnovém výhledu hlavní ekonom KB.